ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Thu Jun 21, 2018 4:09 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
PostPosted: Sun Apr 19, 2009 5:23 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Era fain sa fie sport ca sa nu stai cu frica ca odata tot iti vede un militian replica si ti-o cofisca. Plus de asta, apoi statu era obligat sa ne dea niste drepturi.

Sunt chestii mult mai idioate gen wresling, curling, mii se pare ca si sahul, etc care sunt catalogate ca sport.

Nu ma intelegeti gresit, fiecare se joaca cum ii place, da cum se incadreaza sahul la definitia de mai sus? Sau faptu ca impingi o piatra pe gheata si 2 maturatori o freaca inaintea ei? Daca astea sunt sporturi, atunci airsoftu de ce nu poate fi? :(

Profile  

PostPosted: Sun Apr 19, 2009 7:52 pm 
WTF 360

Been thanked: 1 time
pentru ca maturatorii aia nu se apuca sa impinga piatra in supermarket, ca sa fie cool.

pentru ca maturatorii aia stiu sa tina CUM TREBUIE (nu cum pot, vor sau le este mai facil) maturicile alea.

la sport, faci cum trebuie. la airsoft faci cum vrea pula ta. drept urmare, airsoft nu e sport.

[Friendly Fire expert - 3 friendlies] [Bloody bb - upper lip] [Navigation Expert- Balotesti] [Tick collecter - 3 fed so far] [Vive la France!] [Cheap bastard] [Am casca, n-am creier] [Minigun wannabe] [Pack rat] [Tail end Charlie] [Geardo] [Die Hard] [Silicon mouth]

Profile  

PostPosted: Sun Apr 19, 2009 8:39 pm 

Has thanked: 1 time
plus un regulament, nu fiecare cu ale lui - a se vedea titlul topicului Regulament Putere Arme Pentru Eventuri Oficiale(pentru unii)

am putea incerca realizarea unui regulament aplicat in TOATE comunitatile (cum este normal intr-un sport), insa aici se vor separa cei care considera airsoft un sport si realizeaza faptul ca exista sacrificii pentru asta, de cei care practica pentru distractie (paralela la fotbal din liga si cel din spatele blocului sau tenis de masa si ping pong in herastrau); cei din urma se vor satura intr-un final de pac-pac cu hicap-uri si vor trece la nivelul de sport, sau nu vor mai veni. nu exista sport fara regulament sau fara sacrificiu, dar nici rasplata mai mare, daca vom reusi.

cei care s-au chinuit pana acum pentru asta stiu mai bine situatia, si sunt in masura de a decide daca incepem incingerea creierelor pentru un regulament, sprijin sunt sigur ca se gaseste

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 1:07 am 

Mai baieti stati asa ca nu-i asa!
Extras din legea sportului:
Art. 27. - (1) Recunoasterea oficiala a practicarii unei ramuri de sport în România se
face de catre Ministerul Tineretului si Sportului la solicitarea practicantilor acesteia.
(2) Cererea de recunoastere oficiala se adreseaza Ministerului Tineretului si Sportului
si cuprinde urmatoarele date:
a) numarul de practicanti la nivel local si national;
b) regulamentele de competitie;
c) tipurile de instalatii, materiale si echipamente utilizate;
d) informatii sintetice despre practicarea ramurii de sport respective pe plan
international;
e) statutul si regulamentele organizatiei internationale a ramurii de sport, daca
acestea exista;
f) orice alte materiale documentare considerate elocvente pentru sustinerea cererii.
(3) Analiza si verificarea documentatiei care însoteste cererea de recunoastere
oficiala se efectueaza de catre comisia numita prin ordin al ministrului tineretului si
sportului.

(4) Raportul comisiei, întocmit în baza cererii de recunoastere, a documentatiei
anexate si în urma vizionarii a minimum 3 demonstratii, va contine concluzii privind
caracteristicile sportului respectiv, valentele sale sociale si instructiv-educative,
precum si necesitatea recunoasterii oficiale.

(5) ÃŽn baza raportului favorabil al comisiei Ministerul Tineretului si Sportului
recunoaste oficial, prin ordin al ministrului, practicarea ramurii de sport respective în
România.
(6) În baza recunoasterii oficiale practicantii ramurii de sport se pot constitui în
asociatii judetene si a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, cluburi sportive,
federatie sportiva nationala, si pot participa la întreceri demonstrative si competitii,
potrivit legii.
Art. 28. - Conditiile necesare pentru înfiintarea unei federatii sportive nationale sunt:
a) activitatea ramurii de sport se desfasoara în minimum 5 judete;
b) la data constituirii sa existe minimum 10 cluburi sportive care sa aiba minimum
200 de membri practicanti;
c) activitatea în ramura de sport recunoscuta oficial sa se desfasoare în mod
organizat de cel putin 3 ani de la recunoasterea oficiala a practicarii ramurii de sport
în România.

------------------------------------------------------------------------------------------

Din cite am citit pina aici, si in alte topicuri, se pare ca dracu' nu e asa de negru. In primul rind trebuie sa precizam ca nu au fost arse inca toate etapele(cele inrosite cel putin). Nu stiu cine si ce raspuns a dat de la ANS, dar astept detaliile acelei persoane/Directii/Birou/Compartiment pe PM!!!! E treaba mea de ce le vreau, iar rezultatul va fi comunicat tuturor. De la Mihai vreau si eu mai multe detalii despre cum au decurs lucrurile pina aici si pina acum, si cred ca ar fi corect sa le posteze pe forum ca sa stim cu totii. Daca cineva are impresia ca in Romania este democratie, iar minoritatea(cei care vor sport) se supune majoritatii (pac-pac-istii)...se inseala! In Romania nu e democartie: mojoritatea se supune inca minoritatii!!!!
Dupa ce ma lamuresc daca acea comisie mentionata mai sus a fost numita sau nu, si cum/cind se pot organiza cele 3 demonstratii, voi reveni cu amanunte. Pina atunci ii rog pe cei implicati direct sa ma contacteze si pe mine
id_mess: dragos.vasile
mail: dragos.vasilearondyahoodotcom

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 12:01 pm 
WTF 360

valentele sale sociale si instructiv-educative:

Practicant de sport: "Te rog tine arma pe safe, in zona de respawn, cu teava indreptata spre pamant, fara sa bagi degetul la tragaci"
Airsoftist: "Cine pula mea te crezi ba, mars in armata, da-te-n cacat"

QED.

[Friendly Fire expert - 3 friendlies] [Bloody bb - upper lip] [Navigation Expert- Balotesti] [Tick collecter - 3 fed so far] [Vive la France!] [Cheap bastard] [Am casca, n-am creier] [Minigun wannabe] [Pack rat] [Tail end Charlie] [Geardo] [Die Hard] [Silicon mouth]

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 12:31 pm 

daca se intampla intr-un context sportiv (partida, sau chiar antrenament), regulamentul e lege..

cum a spus si eddie murphy: "It's my house, and if you don't like it, you get the fuck out!"

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 12:50 pm 
WTF 360

mda, deci la urmatoarea impingere de dosar, vom sugera ca airsoftul sa poata fi practicat doar intr-un club, si replicile sa poata fi cumparate doar cu legitimatie de club.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 2:11 pm 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 50 times
ca in Anglia?si ce o sa facem cu cei care cumpara din extern?Oricum, mie mi se pare super ideea cu cumpararea replicilor pe baza unei legitimatii.Dar fiind in romania, slabe sperante sa se intample asa ceva

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 3:52 pm 

spaz wrote:
valentele sale sociale si instructiv-educative:

Practicant de sport: "Te rog tine arma pe safe, in zona de respawn, cu teava indreptata spre pamant, fara sa bagi degetul la tragaci"
Airsoftist: "Cine pula mea te crezi ba, mars in armata, da-te-n cacat"

QED.

Poi tu nu intelegi ca ceva poate fi sport chiar daca sunt tarani care-l 'joaca' gresit. Cand fotbalul a fost trecut ca sport era unu peacolo care zicea 'baaa fotbalu nu merita facut sport ca ieri cand jucam in fata colibei unu mo impins si nu o vrut sa ia rosuuuuu buhuhuhu'

Intodeauna o sa fie oameni care o sa-l joace dupa alte reguli cum exista asta in orice sport.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 5:09 pm 
WTF 360

da, doar ca la comisie tre sa te duci macar cu o mana de oameni care il joaca cum trebuie. si pentru 200-300 de oameni care il joaca cum trebuie, nu face nimeni acte.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 7:11 pm 

Ba face acte, si hai sa nu ne mai plingem de mila ca babele! Mai bine ne consumam energia pe chestii mai constructive!

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 10:27 pm 

dragos.vasile wrote:
Ba face acte, si hai sa nu ne mai plingem de mila ca babele! Mai bine ne consumam energia pe chestii mai constructive!

ca bine zici....
am dat de greu, prima incercare a fost un esec, si deja apar mesaje..ba nu vom reusi!! hmm..asta da mentalitate..

The Gathering 1
The Gathering 2: The Battle for Ambitus
Regimentul 2 Pionieri, ZULU Squad Leader
Wartron 1: BlackOps CO - Alpha Squad Leader

tex wrote:
Io am zis ca acolo la bucuresti o sa muriti sufiocati in basini.. da voi ati zis ca e la misto :D

Profile  

PostPosted: Mon Apr 20, 2009 10:56 pm 
WTF 360

atunci ia puneti voi mana si scrieti acte. ca si asa inca sunt sictirit ca doar 5 oameni au scris si impins dosare.

si ia puneti voi mana si ganditi-va cum puteti face disciplina, fara sa o dati intr-un comunism... respectiv fara sa va futeti in gura cu cateva sute de jucatori de airsoft, care o sa se supere ca NU VOR MAI AVEA VOIE sa joace airsoft, daca il facem sport, pentru ca ei nu practica sport.

pana una alta, io m-am resemnat, ca n-are rost sa mai imi toc neuronii pe subiectul asta. bine ca vreti sa impinga altu schimbarea, da cand se incepe sa vi se atraga atentia ca nu e bine, ca tre sa facem altfel, sariti ca arsi. si da corialis, aici ma refer in special la tine :)

dupa razboi, multi viteji se arata.

Profile  

PostPosted: Tue Apr 21, 2009 1:02 am 

Gata? V-ati potolit vitejilor?
Spaz, calm tati, si nu te mai plinge aiurea! Nu te-a fortat nimeni sa faci dosare si sa le impingi. A fost un act voluntar si nu incerca sa scoti ochii cuiva acum cu asta! Am inteles ca e frustrant sa traiesti cu impresia ca te bati cu morile de vint, in timp ce altii joaca pac-pac si te f.. in gura atunci cind incerci sa le spui ca un sport inseamna reguli si disciplina. Dar incearca sa nu arunci cu kkt in toti si in tot ce s-a facut pina acum. Uite ca m-am oferit eu acum pe post de fraier de serviciu, motiv pentru care astept inca toate datele si detaliile solicitate mai sus.
Si apropo: eu imi iau m.... de la oameni in fiecare week-end si sunt acuzat ca sunt isteric cind incep sa le spun ca incalca pina si bunul simt ce fac ei, nu numai regulile dupa care incercam sa jucam in Romania! Dar ma duc acasa, ma calmez, iar data urmatoare o iau de la capat. Ca asa sunt eu fixist!

Profile  

PostPosted: Tue Apr 21, 2009 9:09 am 
WTF 360

1. Nu ma plang, dragos!
bat obraji. mai ales la "arsoftijtii" care pe o parte comenteaza ca "du-te-n armata cu regulile tale cu tot" si acum apar si pe aici, sa se bage in seama.

2. Stai linistit, ca o sa mai impingem dosarul inca o data, si atunci, ca si data trecuta, vei participa la documente. Io inteleg ca ti s-a aprins scanteia cu "sa salvam airsoftul romanesc" dar calmeaza-te, si asteapta momentul cand va fi iar nevoie de implicarea ta la redactat, ca e nevoie de mai multi oameni ca sa il salveze.

Pana sa ne apucam iar sa distribuim sarcini si chestii d-astea, va trebui sa fac curatenie in sectiunea acvariu cu creerase, ca are prea multa lume acces acolo, care n-are nici un aport constructiv de adus.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]