ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Thu Dec 13, 2018 8:15 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
PostPosted: Sat May 04, 2013 8:27 pm 
WTF 360

Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times
pai si de ce mai discutati?

Profile  

PostPosted: Sat May 04, 2013 8:38 pm 
Brasov Airsoft Team

Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Pai, atunci chiar ca degeaba ne agitam noi...ca de rezolvat ce trebuia sa se rezolve s-a rezolvat, fara sa se tina cont de vointa majoritatii...

Profile  

PostPosted: Sat May 04, 2013 9:29 pm 

Has thanked: 25 times
Been thanked: 26 times
majoritate care a dormit, intre 17 ian si 20 aprilie.

iar cand s-a trezit... tot nu ajunge la un consens

Profile  

PostPosted: Sat May 04, 2013 10:13 pm 
Am arma cu glont de 19 ani

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Venin wrote:
claus wrote:

Nu suntem paramilitari si nici psihopati! Nu suntem nici macar prosti!

Poate , Claus , dar poti sa-mi demonstrezi LEGAL ca nu esti paramilitar? In fata unui judecator , poti sa-mi demostrezi ca tehnica ta ( aici includ o mare paleta de accesorii pe care le avem toti pe noi , de la statie pina la recipientul de apa ) de a "scoate" un adversar nu este de natura paramilitra?

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA.

mai stie cineva sa faca cornete ca ma replofilez.......

Profile  

PostPosted: Sun May 05, 2013 12:06 am 
CSA Acvila

Been thanked: 3 times
Dupa cat ati vazut fereastra de interventie a fost numai pt noiembrie 2012... Momentan normele n-au aparut si nici nu mai cunosc forma actuala a proiectului... Iar pt cei care incearca maliotiozitatea n-are sens...

Eu nu-i inteleg pe colegii nostri care invoca expresii de genul lipsei de consultare sau pt faptul ca parerea lor nu mai conteaza... PAI cAND V-AM RUGAT SA FITI INFORMATI ATI SPUS CA SUNTETI!!! Acum cand vedeti in ce confuzie sunteti invocati chestii de cacat precum ca nu contati... Eu ce sa va mai spun frate? Cum am reusit sa intervenim v-am informat! Faptul ca nu va informati voi nu e vina mea... Uite daca era FRA toti leaderii de cluburi afiliate ar fi fost instant coinvocati intr-un grup de lucru cu care am fi lucrat cot la cot cu legiuitorul! Dar multi dintre voi Bat-man, bat-man... Acum sa vedem ce plm o sa iasa in norme...

Profile  

PostPosted: Sun May 05, 2013 2:57 am 
WTF 360

bingo! viva fra! :)

Profile  

PostPosted: Sun May 05, 2013 2:17 pm 
P.A.C.T.

Been thanked: 7 times
dap, marfa ca suntem informati....cel mai tare! cand e urmatoarea informare? ca sa stiu sa nu ma uit, ca o sa consum curentul degeaba...

am o propunere, daca faza asta este numai la stadiul de informare, va rog frumos nu va mai obositi...ajungem la altele mai rele aiurea.

Vad ca s-a dat cu presupusul pe tot felul de aberatii din text, in schimb de chestiile limitative ( a se vedea postul meu dinainte) nu s-a legat nimeni, nu le-a vazut nimeni...si acum deh, nu mai suntem in fereastra.

Eu cred ca daca ramaneam cu airsoftul la statut de hobby nu se ajungea aici.
Iar cei care au adus airsoftul la statutul asta, sa se bucure de el, eu unul o sa incerc sa joc airsoftul meu, asa cum vad eu chestia. Sau mai bine zis, cat sau cum o sa mai pot bucura de el, acum trebuie sa am acordul unora sa il pot practica. Multumesc!

Si va rog inca odata, nu va mai bateti cu pumnii in piept, statulul nostru, al airsofterilor este in acest moment, dupa ""eforturile "" unora, mai precar si cu mai multe ingradiri decat acum 3-4 sau poate 5 ani. Atunci cand si airsoftul si oamenii erau mai de calitate decat acum.

Iar ceea ce se vede pe acest forum, este si realitatea din teren, nu mai suntem uniti, este fiecare de capul lui. Sau poate asa s-a vrut, ca sa se ajunga la realitatea de astazi.

E ultimul post la sectiunea asta, asa ca nu va obositi sa dati pilde, sa imi spuneti ca ma insel sau alte aberatii, sau ca sunt in eroare. Joc de prea mult timp ca sa nu vad directia gresita in care se indreapta airsoftul si probabil vor trebui multe eforturi sa indreptam ceea ce a iesit aiurea, cu sau fara intentie.

Profile  

PostPosted: Sun May 05, 2013 5:16 pm 
CSA Acvila

Claus orice activitate are momentele ei. Este normal ca fenomenul din 2006 sa nu mai semene cu cel din 2011... Este logic.
Eu il inteleg si pe Mytzu pentru nostalgia pe care o poarta de atunci.
Eu sincer nu am vazut pe nimeni batandu-se cu pumnii in piept pentru ce a facut sau nu a foacut, in schimb am vazut colegi care au facut ceea ce au putut intr-o perioada mai scurta sau mai lunga de timp atat pentru dezvoltarea airsoft-ului, cat si pentru protejarea acestuia.
Faptul ca exista idei divergente asta nu-i o problema, problema e ca noi nestrangandu-ne sub un acoperis comun suntem slabi intr-un exercitiu ca cel al legiuitorului.
Nimeni din comunitatea de airsoft nu s-a dus la legiuitor sa-i ceara sa reglementeze folosirea replicilor de airsoft... In schimb am avut privilegiul de a putea fi la locul si momentul oportun atunci cand se reglementa, astfel incat sa nu apara masuri restrictive.
Cine vrea sa inteleaga asta bine sau ramane in continuare cu idei preconcepute si departe de realitate!
Vreau sa stiu si eu care dintre voi nu s-ar fi implicat daca avea posibilitatea de a fi langa legiuitor atunci cand se redacta textul de lege? Vreau sa stiu daca nu facea tot posibilul sa indulceasca reglementarile astfel incat sa fie cat mai putin reglementata folosirea replicilor> Daca n-ar fi cerut si parerea comunitatii? Daca da, atunci asa s-a intamplat si atunci!
Faptul ca la momentul noiembrie 2012 n-a mai existat un timp la fel de indelulngat de discutii asta nu mi-o puteti imputa mie... Iar in ceea ce priveste informarea a fost mai mult decat atat, a fost o consultare si nu doar aratarea uni text si apoi pa!
Va rog sa reflectati cu atentie ceea ce va scriu si sa nu ma demonizati doar din modul vostru superficial de a privi evenimentele...

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 11:41 am 
Bad Company Team

M.G wrote:
Dupa cat ati vazut fereastra de interventie a fost numai pt noiembrie 2012... Momentan normele n-au aparut si nici nu mai cunosc forma actuala a proiectului... Iar pt cei care incearca maliotiozitatea n-are sens...

Eu nu-i inteleg pe colegii nostri care invoca expresii de genul lipsei de consultare sau pt faptul ca parerea lor nu mai conteaza... PAI cAND V-AM RUGAT SA FITI INFORMATI ATI SPUS CA SUNTETI!!! Acum cand vedeti in ce confuzie sunteti invocati chestii de cacat precum ca nu contati... Eu ce sa va mai spun frate? Cum am reusit sa intervenim v-am informat! Faptul ca nu va informati voi nu e vina mea... Uite daca era FRA toti leaderii de cluburi afiliate ar fi fost instant coinvocati intr-un grup de lucru cu care am fi lucrat cot la cot cu legiuitorul! Dar multi dintre voi Bat-man, bat-man... Acum sa vedem ce plm o sa iasa in norme...

Mihai, nu pot sa zic ca-s informat 100%, DAR e prima oara pe acest forum cand vad bagat hobby-ul in aceeasi oala cu sportul. E prima oara cand vad ca ni se vor impune protectii.
Pai despre ce vorbim aici???
Cat despre protectii.... iarasi, cand vorbeam noi vreodata pe acest forum despre altceva decat ochelari? Da imi aduc aminte ca vorbeam de cotiere cum ca sunt inconfortabile si ca toata lumea si le cumpara degeaba, sau despre genunchiere ca multi dintre noi poarta doar pe genunchiul reactionar. Mai mult de-atat nici nu am fi putut dezbate altceva.

Si faptul ca lumea nu s-a prezentat la acele sedinte cu leaderii de cluburi nu e vina comunitatii. Daca nu vine lumea, anuleaza sedinta, o data de doua ori, de 20 de ori pana vine lumea. Nu poti sa te intalnesti doar cu cinefilu si o mana de oameni si apoi sa zici ca lumea nu s-a prezentat. Vina e undeva in abordare, si la asta trebuie sa lucrezi. Si daca lumea tot nu o sa vina pana la urma inseamna ca intr-adevar ceva nu e in regula la nivel de PRINCIPIU. Mai pe roamaneste lumea nu e de acord cu ceea ce se urmareste in acest proiect.

Insa toata lumea trebuie sa constientizeze ca proiectul merge mai departe si ca solutia este sa se faca compromisuri si de o parte si de alta, sa se ajunga la ceva decent.
Eu nu ma pot implica, de ceva timp sunt plecat din tara, dar restul (si aici ma refer in special la cei din provincie) implicati-va, bagati-va in seama, spuneti-va cuvantul....Si nu aici pe forum ca aici nu e luat in seama, aici doar ne certam in van...

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 8:42 pm 

acum un an spuneam ca o sa vina vremea cand o sa fie asa...si mi-ati dat cu flit.

Ce sa ma fac eu cu voi?

Singura solutie este organizarea
cu acte, cu hartii...da conteaza

daca tot l-am facut sport, de ce dreaku nu vedeti oportunitatea ca sa profitam?....ce conteaza ca unii alearga de rup pamantul si altii doar colectioneaza replici si vin la joc sa socializeze....este loc pentru toti intr-un club organizat si cu acte care sa dea o forma juridica si respectabilitate comunitatii noastre.

Acum 2 ani am pus la punct cu Swarm o competitie cu tot tacamul ..regulamente si etc....am inteles ca nu este inca vremea, ca oamenii nu-s pregatiti....ca nu exista cluburi puternice care sa concureze...si de atunci tot asteptam sa va treziti.

Stiu ca aici se discuta despre aspecte legale dar toate sunt legate....legate pentru ca noi, 90% din noi, nici nu stim ce sa aparam si pentru ce sa luptam.

airsoftul asa cum era in 2006 nu mai este in 2013...totul s-a schimbat...si eu sunt nostalgic si le vorbesc ca un bunic incepatorilor de inceputurile mele dar ce-a fost a fost...traim alte vremuri.....asta este.

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 8:49 pm 
WTF 360

poate pt ca unii din noi nu vor sa cotizeze degeaba pt ... cine?

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 9:03 pm 
CSA Acvila

DIA chiar m-ai intristat foarte tare... Tocmai ai realizat un super "romanism" - la modul ca ai dat indicatii cum trebuie sa faci, in ce mod si cum, dar tu ce ai facut atunci? Va place sa dati din gura, dar fara sa faceti nimic concret atunci cand este de facut! Iar dupa ce se epuizeaza evenimentul aratati cu degetul catre o persoana sau un grup de persoane si le reprosati ceea ce au facut si le dati indicatii de pe margine cum ar fi trebuit sa faca... Bravo domnule, bravo domnilor...

DIA prevederile legale se refera atat la sport cat si la activitatile de agrement unde se folosesc replici de airsoft sau markere de paintball. Dar unde scrie de sportul airsoft sau jocul airsoft??? De la Congresul national de airsoft s-a declarat in clar ca jocul e joc sportul e sport si nu exista obligativitatea nimanui de a le practica, decat de buna voie. Nicio lege nu spune faptul ca airsoftul se practica ca sport sau numai ca sport... De unde gogomaniile astea???

In ceea ce priveste organizarea comunitatii de airsoft, dragii mei pai daca n-am sunat la fiecare echipa, club, asociatie si mai aveam putin si ii rugam in genunchi la telefon sa participe la dezbaterile de pe forum legate de reglementarea replicilor de airsoft... Singurul impediment a fost ca la minister nu puteau participa decat asociatiile sau cluburile de airsoft (nu neaparat sportive), iar din toate 10 la ora aceea nu au participat decat 3-4 echipe... Vezi aici si invitatia adresata deschis pentru participarea la dezbaterile publice - viewtopic.php?f=22&t=7617 - primul meu post.
Oameni buni nu statul sta dupa noi, ci noi trebuie sa ne zbatem sa ajungem acolo unde trebuie si sa ne reprezentam interesele! Airsoftul reprezinta mult pentru noi, dar mai important este sa fim si pe baricade atunci cand exista cea mai mica posibilitate ca airsoft-ul sa fie pus in pericol. Multi spun ca au facut si fac mult pentru airsoft, unii da altii ba, insa trebuie sa intelegem cu totii ca airsoftul nu se joaca doar pe teren si pe forum, ci si se protejeaza atunci cand trebuie si nu se protejeaza prin a te juca cu baietii pe teren sau dand din degete pe forum, ci prin munca in echipa acolo unde trebuie.

Sa fie clar inca o data pentru totdeauna, in Romania mai mult de 50 de persoane cu totul NU practica sportul airsoft! Nu mai sariti de cur atunci cand vorbiti de sport, ca sariti degeaba!

Eu voi face un sondaj in randul comunitatii si voi cere parerea daca mai vor statutul de sport sau nu! Daca nu-l mai vor ma voi duce la minister si am sa cer scoaterea airsoft-ului ca sport din registrul sportiv, deoarece acesta nu reprezinta interes pentru comunitate.

De aici sa vedem noi cum se vor desfasura lucrurile pentru cei care nu sustin nici macar idee de sport. Sa vedem cum in maxim un an voma avea replicile multicolore sau declarate la politie.

Oameni buni nu mai injurati sportul pentru ca sportul este acea activitate aproape inexistenta in Romania care ne asigura jocurile de zi cu zi. Chiar nu vedeti aspectul asta? Chiar nu realizati? Sau poate e mai bine sa scoatem airsoftul ca sport ca sa vedem cum e! Ca sa ne intoarcem la zilele frumoase din istorie cand practicam o activitate extrem de dubioasa si suspecta pentru autoritati. Si nu veniti cu argumente de genul ca "dar ce facem noi acolo de e asa?" ca dati dovada de infantilism...

In concluzie, ca deja am scris prea mult... sportul si jocul airsoft nu sunt obligatorii vreunui cetatean roman din aceasta tara! Fiecare individ este liber sa aleaga sa faca ce vrea!
La momentul aparitiei elaborarii proiectului de lege s-au realizat dezbateri la greu pe forum, iar cei care doreau sa se informeze o puteau face fara probleme!
Reglementarile legale se aplica NUMAI PE DOMENIUL PUBLIC SI PRIVAT AL STATULUI, si nu in spatiile private, gen fabrici sau uzine dezafectate si cumparate de cine stie cine sau paduri private...
Este stupid sa ridici problema protectiei atunci cand legiuitorul o reglementeaza... mai ales ca ii da fiecarui airsofter posibilitatea de a o face asa cum considera fiecare... Atata timp cat prevederea legala nu specifica in clar care sunt protectiile, niciun politist sau jandarm nu te poate aborda pe motiv de neincalcare a prevederilor legale. Insa inca o data legea nu este facuta pentru airsofteri, ci pentru cei care nu cunosc regulile pe care noi le stim. Legea n-a fost data pentru o cuminitate de pana la 4000 de oameni, ci pentru toti cetatenii tarii!!!
Degeaba sariti ca sa ne unim la fel de destramati daca nu vom infiinta FRA-ul! Puteti voi sa faceti pe dracu in 4 ca statul nu va sta de vorba cu un grup de indivizi care nu reprezinta niste interese legitime, organizati intr-o organizatie care sa reprezinte comunitatea nationala. La momentul respectiv a existat clementa pentru ca nu implinisem cei 3 ani pentru a ne putea constituii ca federatie.
Deci, daca doriti sa fiti acolo unde trebuie si sa aveti legitimitatea de a participa cu legiuitorul in astfel de situatii federatia este singura forma de repezentare. Daca veti intelege bine... daca nu va fi vai si amar de curul nostru...

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 10:43 pm 

Zouzou wrote:
poate pt ca unii din noi nu vor sa cotizeze degeaba pt ... cine?

eu sunt prea batran sa mai discut la nivelul asta

sa-ti explice cineva de ce trebuie sa platesti cotizatie, sa faci parte cu mandrie dintr-un club pentru ca airsoftul este joc de echipa si daca toti am fi ca tine independenti s-ar duce de rapa totul si am juca cu replici roz sau deloc intr-o tara ca Romania unde regimul armelor de foc este ultrarestrictiv pentru ca ceea ce fac eu intr-un club cu cotizatie nu ai sa faci tu in veci ca independent si ca organizare, si ca joc si ca reprezentativitate.

Profile  

PostPosted: Mon May 06, 2013 10:56 pm 

Has thanked: 8 times
repreztaminitiviprimitivate

Profile  

PostPosted: Tue May 07, 2013 12:00 am 
C.S.A. Valahia

M.G - Poti sa postezi un link cu normele de aplicare (tot textul)?

"You live only once, but if you live right, once is enough!"

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]