ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Tue Dec 18, 2018 9:24 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 285 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Author Message
PostPosted: Thu Mar 17, 2016 3:53 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Am si eu nevoie de o recomandare, vreau niste ochelari decenti care sa se abureaza mai greu daca deloc nu se poate la bugetul meu, undeva la 60-70 de lei. De pe airsoft cluj de preferat, am cumulate puncte de la cumparaturi anterioare si ies mai ieftin sau airsoft.ro, am magazinul in oras. Am pus ochii pe cateva modele dar nu aveau review-uri si desi descriea era ok, imi pareau destul de firavi. Un model avea in descriere "tratament anti aburire" sau ceva de genu dar avea un singur review in care cineva spunea ca se aburesc, chiar nu stiu ce sa aleg. :?: Momentan joc cu o pereche de ochelari de la dedeman care se gasesc si in magazinele de airsoft pe la 30-35lei dar se aburesc in ultimul hal.
Si da, stiu, cand e vorba de protectie pentru ochi, nu facem economie, dar atata timp cat ochelarii au pe ei codul care rezulta ca ar rezista la 5J iar majoritatea prietenilor mei joaca cu acelasi timp de ochelari de mult timp si nu au fost niciodata probleme indiferent cate bile au incasat, pentru mine nu merita investita de cateva sute de lei, vreau doar sa nu se mai abureasca atat de usor.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 17, 2016 4:32 pm 

Been thanked: 5 times
La ochelari părerile sunt împărțite pentru că felul în care se aburesc diferă de la persoană la persoană.
Câteva sugesti legate de metode anti-aburire găsești AICI
Ar trebui să faci totuși un efort de 10-15lei în plus și să te orientezi spre ochelari tip goggles de genul: http://www.airsoft-cluj.ro/echipament-t ... e-acm.html
La cei normali, că să poți asigura suficient flux de aer prin spatele lentilelor, trebuie să îi porți ceva mai departe de frunte, dar asta crește risul de a primi o bilă în ochi pe lângă lentilă. Chiar dacă nu te lovește direct, tot îți poate strica ziua destul de bine.

Cei de tip goggles au lentilele ceva mai depărtate și îți oferă protecția de care ai nevoie. Orienteză-te să fie cât mai bine ventilat, să aibă găuri de jur împrejur. Eventual îi poți scoate și buretele pentru un flux de aer mai bun.
Dacă mai dai și pe lentile cu soluție sau microfibră anti-aburire nu ar trebui să ai probleme așa mari.

Cea mai bună variantă pentru aburirea excesivă rămâne sistemul de ventilație cu mini cooler. După ce cumperi 5-6 perechi de ochelari, realizezi că era mai convenabl să cumperi de prima dată unul cu ventilație.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 17, 2016 9:52 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Vrei cumva sa spui ca cei google se aburesc mai putin decat cei normali?

Profile  

PostPosted: Thu Mar 17, 2016 10:31 pm 
Toplita Airsoft Team

Been thanked: 1 time
0. Sa fie 'de protectie/balistici'.
1. Ventilatie (naturala sau artificiala).
2. Sa-ti placa cat de cat cum arata si cum stau (pe tine).
3. Sa-i testezi inainte de a merge la joc, nu vrei sa risti.
4. Iti iei o solutie anti-aburire, o sa vezi tu cat de des tre' aplicata.
5. Nu zambi la bile.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 18, 2016 12:02 am 

Been thanked: 5 times
congo wrote:
Vrei cumva sa spui ca cei google se aburesc mai putin decat cei normali?

Nu am spus asta. Diferă de la un model la altul cât de repede se aburesc în funcție de cât de mult transpiră fiecare și cum îi folosește. Poți avea ochelari goggles care să se aburească mai repede decât unii normali și viceversa.
Problema cu ochelarii normali este că, atunci când se aburesc, ai tendința de a-i ține mai departe de frunte dar astfel crește pericolul pentru ochi.
Am specificat de la început că fiecare are opinia lui când vine vorba de ochelari.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 18, 2016 1:15 am 

-=Sharky=- wrote:
La ochelari părerile sunt împărțite pentru că felul în care se aburesc diferă de la persoană la persoană.
Câteva sugesti legate de metode anti-aburire găsești AICI
Ar trebui să faci totuși un efort de 10-15lei în plus și să te orientezi spre ochelari tip goggles de genul: http://www.airsoft-cluj.ro/echipament-t ... e-acm.html
La cei normali, că să poți asigura suficient flux de aer prin spatele lentilelor, trebuie să îi porți ceva mai departe de frunte, dar asta crește risul de a primi o bilă în ochi pe lângă lentilă. Chiar dacă nu te lovește direct, tot îți poate strica ziua destul de bine.

Cei de tip goggles au lentilele ceva mai depărtate și îți oferă protecția de care ai nevoie. Orienteză-te să fie cât mai bine ventilat, să aibă găuri de jur împrejur. Eventual îi poți scoate și buretele pentru un flux de aer mai bun.
Dacă mai dai și pe lentile cu soluție sau microfibră anti-aburire nu ar trebui să ai probleme așa mari.

Cea mai bună variantă pentru aburirea excesivă rămâne sistemul de ventilație cu mini cooler. După ce cumperi 5-6 perechi de ochelari, realizezi că era mai convenabl să cumperi de prima dată unul cu ventilație.

La ochelari de genu ma uitam si eu doar ca vin cu un avertisment frumos mai jos:
"IMPORTANT! Acest produs nu a fost testat in conformitate cu cerintele pentru echipamentele de protectie stabilite de UE. Datorita acestui fapt, este recomandata folosirea lui ca si un accesoriu estetic. Atat producatorul cat si distribuitorul nu sunt responsabili privind utilizarea sa in orice alt scop, decat ca un complement estetic."

@alexx :lol: :lol: :lol: am luat masca din plasa pt protectie fata si urechi speciala pt airsoft deci nu o sa am probleme, la cat costa sa pui un dinte, mai bine sa fiu sigur :lol:

Profile  

PostPosted: Fri Mar 18, 2016 10:15 am 
CSABv

Has thanked: 97 times
Been thanked: 51 times
@Mike220w.....esti meserias....ti-ai cumparat masca pentru fata si urechi si nu dai bani pentru ochi....poate am ramas eu in urma cu medicina, dar o rana la ochi e mai nasoala ca un dinte sarit...

Profile  

PostPosted: Fri Mar 18, 2016 10:22 am 
Toplita Airsoft Team

Been thanked: 1 time
Astea din plasa mi se par cele mai proaste alegeri, mai ales cand vine vorba de ochi: bila poa' sa penetreze multe din ele, iar daca nu penetreaza de multe ori se sparge si iti bulesti ochiul garantat cu cioburi si alte reziduuri, plus ca pierzi farmecul jocului pt ca nu vezi suficient de bine.
https://www.youtube.com/watch?v=-kLQpvVsbLI daca mai cauti mai gasesti... atentie nimeni nu va decide pt tine :shock:

Profile  

PostPosted: Fri Mar 18, 2016 4:09 pm 

sebannu wrote:
@Mike220w.....esti meserias....ti-ai cumparat masca pentru fata si urechi si nu dai bani pentru ochi....poate am ramas eu in urma cu medicina, dar o rana la ochi e mai nasoala ca un dinte sarit...

Am si ochelari "testati" de noi :lol: sunt foarte ok doar ca se aburesc, asta e singura problema, cred ca am sa incerc ideea cu sapunul.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 22, 2016 3:42 pm 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
http://airsoft.ro/OCHELARI-BALISTICI-CU ... LBENE_2854

Se aburesc, dar mai greu. Cel mai bun raport pret-calitate. Daca iti poti permite, da ~100-150 ron pe o pereche de Wiley X sau ESS adusi de baietii din Afghanistan (sau combina-te cu cineva la un kit de 2 perechi de ESS Crossbow).

Iar cu goggles.... or sta ei bine la alte capitole, dar in niciun caz la cel cu aburirea (cu exceptia variantelor cu ventilator incorporat).

Profile  

PostPosted: Tue Mar 29, 2016 2:37 am 

cryo wrote:
http://airsoft.ro/OCHELARI-BALISTICI-CU-LENTILE-GALBENE_2854

Se aburesc, dar mai greu. Cel mai bun raport pret-calitate. Daca iti poti permite, da ~100-150 ron pe o pereche de Wiley X sau ESS adusi de baietii din Afghanistan (sau combina-te cu cineva la un kit de 2 perechi de ESS Crossbow).

Iar cu goggles.... or sta ei bine la alte capitole, dar in niciun caz la cel cu aburirea (cu exceptia variantelor cu ventilator incorporat).

Multumesc, am sa merg zilele astea la shop ca trebuie sa iau si o punga de bile si am sa vad daca ii au in stoc.
Totusi, am reusit sa joc si cu ai mei, am frecat bine la ei cu spirt si nu am mai pus deloc mana pe lentile, sunt mult mai ok acum.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 16, 2017 3:03 am 

Has thanked: 5 times
Salut! Sunt nou in ceea ce tine de airsoft. Am participat la cateva meciuri in vara 2016 si am ramas incantat de acest joc, iar in decursur ultimelor 3-4 luni am tot citit threaturi si mi-am achizitionat o mare parte din echipament, mai putin ochelarii. Am citit threatul cu tot ceea ce trebuie sa stiu despre ochelari, iar acum va cer si eu o parere in legatura cu achizitionarea unei perechi de ochelari/goggles. Momentan nu am bani pentru o pereche de la ESS, dar am gasit urmatoarele doua perechi si as dori sa stiu care ar fi mai ok din cele doua tinand cont de siguranta:

1: https://www.protectstore.ro/thermex-evo-ochelari-protectie.html

2:https://www.protectstore.ro/3m-gog-2890-ochelari-protectie-soft.html

Astept si alte recomandari. :D

Profile  

PostPosted: Mon Jan 16, 2017 1:10 pm 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
ai doua posturi mai sus o recomandare buna pentru un buget redus ;)
3M / Peltor: http://www.airsoft.ro//productdetails.php?idprodus=2854

Nu iti recomand goggles, se aburesc mult mai usor din cauza lipsei unui airflow bun. Exceptii sunt, dar costa.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 16, 2017 8:07 pm 

Has thanked: 5 times
Multumesc! O sa dau comanda daca nu gasesc prin Bucuresti si cum se incalzeste putin si imi revin cu piciorul, o sa ies la joc! :D

Profile  

PostPosted: Mon Mar 26, 2018 9:55 am 

Multumim pentru informatii, sant foarte utile!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 285 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]