ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Thu Sep 20, 2018 10:22 pm
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page Previous  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77  Next
Author Message
PostPosted: Sun Oct 16, 2016 6:58 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Salutare la toti...eu inca nu am scapat de problema cu incarcarea bilelor grele....a mai decedat o guma ..asa ca daca știe cineva o rezolvare as fi tare încântat...am pus si bile in incarcator in fata arcului dar inca apare peoblema asta...bila nu e impinsa suficient astfel incat sa se alinieze perfect cu guma si sa poata fi impinsa in ea de capul cilindrului astfel ca agata in marginea gumei si o indoaie si normal ca o distruge..rezolvare posibila?..

Profile  

PostPosted: Sun Oct 16, 2016 7:47 pm 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times
Ce replica ai si cu cate incarcatoare patesti chestia asta?

Profile  

PostPosted: Sun Oct 16, 2016 11:13 pm 

..TM...VSR 10 G-SPEC..cu toate e la fel..din 30 bile..aprox 10 se incarca ok cat de cat respectiv daca apas tare pe capatul din fata al incarcatorului..dar chiar daca apas nu e sigur ca bila intra ok..e chestie se noroc..cateodata intra dar de cele mai multe ori nu..probl e ca nu știu ce sa fac sa scap de problema..sa mai pun la arcul din incarcatoare bile sa fie mai presat....sa schimb camera cu alta..pareri si sugestii?

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2016 6:20 am 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
e o chestie de aliniere. Vezi ca nu cumva sa fi strans prea tare unul din cele doua suruburi care fixeaza patul de receiver si outer.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2016 8:29 am 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times
Am patit chestia asta din cauza bilelor. Sunt unele bile care nu sunt lucioase si cu acelea poti sa patesti. Gen bbking, exact.

Cu madbull sau alte bile de calitate nu am avut probleme, cu aceleasi maguri si gramaje identice la bile.

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2016 8:40 am 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times
@cryo si @Chryys au dreptate.

Ia si verifica fiecare pas, de la intrare bila in mag si pana la iesire pe teava interna.

1. Baga bile in fiecare incarcator si vezi daca ies usor atunci cand actionezi buza aia mica de siguranta
2. Scoate camera de hop din teava externa si vezi cum intra magurile in fanta camerei
3. Verifica daca atunci cand magul este intrat total in fanta camerei de hop, este actionata buza de siguranta a magului astfel sa permita bilei sa treaca liber
4. Verifica alinierea tevii externe cu receiver-ul atunci cand strangi surubul central, cel din fata tragaciului. Daca il strangi prea tare tinde sa descentreze cele 2 componente.
Astfel apare fenomenul de sageata si creeaza un unghi sau arc de cerc ingreunand culisarea boltului si implicit intrarea stutului capului cilindru in camera de hop -> atingerea, eventual ruperea gumei.
5. Verifica guma sa fie perfect asezata in camera din toate unghiurile. Daca vezi ca cele 2 componente ale camerei nu se imbina perfect, desfa si reia procesul de centrare, nu forta sa prinzi suruburile.

Ce bile folosesti? Cu alte bile face la fel?
Ce guma folosesti? Ai folosit si alta guma?

Profile  

PostPosted: Mon Oct 17, 2016 5:42 pm 

.acum folosesc..sau as vrea sa folosesc proball de 0.45..cu bile usoare gen 0.28 GG..sau 0.36 madbull nu era asa grav in sensul ca se bloca f rar..cu cele de 0.28 cred ca nu am avut blocaje cea ce m-a facut sa bag la momentul respectiv o mai mare tensiune in arcul din incarcator...am zis ca e de la greutate si ca nu au luciul GG...dar nu s-a rezolvat ...intre timp au decedat o guma Nine Ball si recent una PDI..acum am pus din nou Nine balĺl dar pana gasesc o solutie nu mai risc ...o sa fac toate chestiile ce le-ati spus pe aici si daca mai aveți ceva idei le primesc cu căldură..e foarte stresant ca e TM ..ca daca era alta firma ziceam ca e de la firma si merge dupa bani..trebuie cine stie ce bibileala sa-i fac ...dar asa e f frustrant...merci de răspunsuri si nu va opriti..orice parere poate fi cea care aduce rezolvarea..

Profile  

PostPosted: Sat Nov 19, 2016 9:28 pm 
Compania 7

Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times
Reaseaza componentele in replica si nu strange suruburile in disperare.

Corpul replicii in stok , si cele care iti fixeaza camera de hop up.( suruburile zic)

Verifica daca iti apare problema cu tote magurile la fel si cu aceleasi bile incarcate

daca folosesti maguri de caliatate nu ar trebui sa apara problema asta . Dar e cu siguranta din alinierea camerei de hop up cu nozelul clindrului.

folosesti modare a gumei de hop up? gen dental floss ( ata detara) infasurata pe guma ? pentru ca pot aparea diferente si din asta.

in cazul in care cele doua parti ale camerei de hop up nu se inchid cu usurinta la remontare si/sau camera de hop-up plus teava, nu aluneca relativ usor ( exceptind dumperele pentru amortizat vibratii ale tevii) atunci ai teava externa curbata, sau prost infiletata si apar probleme la aliniere

Ai grija la modul in care armezi

Pot fi ai alte zeci de cauze , dar astea sunt cele pe care le-am intalnit si mi-au revenit in memorie ( aia subrezita de ani ). inteleg ca nu ai probleme decat cu bilele grele dar ai masurat diametrele la bilele alea grele fatz de cele mai " usoare" cateva zecimi si e suficient sa apara chestiutza.

verifica lungimea nozzlelului si asezarea in camera de hop up . eu am scris desprea asta intr-un alt tread :oops:

zen

Profile  

PostPosted: Wed Dec 07, 2016 6:13 pm 

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
mai incearca sa apesi cu degetul pe partea din fata a mag-ului dupa ce il bagi in pusca.
Practic, tragi cilindrul in spate, apesi pe mag si usor impingi cilindrul in fata si vezi daca intra bila.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 17, 2017 12:51 pm 

Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times
VSR 10
Edgi Stainless steel bull barrel 500mm
Action Army hopup
Maple Leaf Diamond 70
Wolverine BOLT

Image
large gif hosting

AK 47 7,62x39mm
.............................................................................
Gaming tools
VSR10 Wolverine BOLT
H&K G28 DMR Inferno Gen2
Krytac MK2 SPR Wolverine Reaper
Action Army Remington 700 AACT10
TM MK23 fully modded
Armorer Works Hi Capa HX2302

Profile  

PostPosted: Mon Apr 24, 2017 6:39 pm 

Has thanked: 8 times
Salut.

Mi-am luat pe bani putini la mana a doua un mb03 cu multe piese airsofpro (deschid portofelul larg doar dupa ce ma prinde rolul de sniper, si dupa ce fac primul set de greseli la surubarit). Si m-am apucat de lucrarea de "restaurare" necesara - nu degeaba a fost ieftina jucaria.

Am dat de cateva ciudatenii la care nu am gasit inca solutie pe forum / net. (daca este si nu am gasit eu, imi cer scuze anitcipat)

Punctual:

1) Problema: Camera de hopup (originala) - are diametru cam 1mm mai mic decat teava externa. Deci ma gandesc ca prinsa in replica nu va fi prea stabila si centrata corect.
Solutie propusa: ma gandesc sa maresc diametrul camerei de hopup. A facut cineva asa ceva pana acum? Cu ce ati "invelit-o"?

2) Problema a) Bratul de hopup e descentrat. are 5.5mm latimee, gaura 6mm, si e la baza la articulatie mai gros - doar intr-o parte. Din cate imi dau seama nu calca centrat pe guma de hop. E corect sa stea asa sau nu?
https://photos.google.com/share/AF1QipPr2auEuP8SDV4LSTzOy5X6l5vTJSkpRXFhDpD8ACl-4f-TbrRMJCmrlb2OIm1q-g/photo/AF1QipNblETjc51zJvX89iexfDPT88aeftWqqGhR5IdZ?key=WXBWMHQzUlB0Z21kSnNTcGVuaGQydnVKdDF1T3J3
Problema b) Bratul de hopup nu calca OK in gura tevii. Am aliniat in poza de jos teava cum imi dau seama ca sta tinuta de guma de hopup. si calca departe de centru.
https://photos.google.com/share/AF1QipPr2auEuP8SDV4LSTzOy5X6l5vTJSkpRXFhDpD8ACl-4f-TbrRMJCmrlb2OIm1q-g/photo/AF1QipOoUvly-vZlhAKLP-sY4i-dVVEtOn1TwP3o1BK1?key=WXBWMHQzUlB0Z21kSnNTcGVuaGQydnVKdDF1T3J3
Solutie propusa: Vreau sa imi fac un brat design propriu printat 3d de 6mm grosime care sa fie exact de dimensiunea gaurii si sa calce mai exact in gura tevii. Sau sa modific *si centrez* pe cel existent?

3) Problema: Ghidajul de arc si opritorul acestuia (spring guide stopper) - jalnice. Opritorul ghidajul de arc nu are pozitie stabila in tragaci, si diametrul "palariei" ghidului e cu 2mm mai mic decat diametrul intern al cilindrului. Deci nu vad cum o sa stea centrat.
Solutie propusa: sa-mi fac un disc de plastic la dimensiune, lipit in fata palariei ghidului de arc, care sa tina totul centrat. Si o bucsa/saiba de nylon pe care sa alunece arcul (nu am gasit nicaieri rulment sa se potriveasca)

4) Dilema: Din cauza arcului inuman cu care a fost folosita replica in viata ei precedenta de pusca de tir, piesa asta s-a indoit. Are ceva? Cred ca daca cilindrul calca OK pe camera de hop, ar trebui sa nu suporte nici un fel de stres. Are rost sa ma chinui sa indrept?
https://photos.google.com/share/AF1QipPr2auEuP8SDV4LSTzOy5X6l5vTJSkpRXFhDpD8ACl-4f-TbrRMJCmrlb2OIm1q-g/photo/AF1QipONOBCSMgoXyiFR6mma_IIwF38moCCq40bYW_U2?key=WXBWMHQzUlB0Z21kSnNTcGVuaGQydnVKdDF1T3J3

Multumesc anticipat pentru sfaturi si rabdare!

Profile  

PostPosted: Tue Apr 25, 2017 8:49 am 

1. Nu am intalnit problema asta, in general prinde fierul http://prntscr.com/f0i3ek si vezi apoi cum sta.

2. Asta este problema la vsr/clone, incearca un tdc mod, sau schimba camera. La viteze/distante mai mare bila va incepe sa traga spre dreapta daca nu remediezi problema. PS: bratul nu sta centrat ca nu e pusa bine teava. Pune guma pe teava si pune teava corect. Daca e teava si guma de vsr nu ar trebui sa ai probleme.

3. Un ghidaj e 15-20 de lei, nu se merita sa faci tot felul de modificari, cumpara un ghidaj nou, probabil ca piesele puse nu se pupa corect fiind de la producatori diferiti.

4. Nu-mi dau seama ce piesa e. Sear2? fa te rog o poza mai larga, nu baga aparatul in piesa.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 27, 2017 12:56 am 

Salutari.

Multumesc de raspuns!

1) Daca montez camera cu suportul respectiv ma tem e ca nu o sa fie aliniata cu cilindrul (are urme de nozzle care a frecat in camera), si si mai rau ca o sa traga de teava in jos.
Imagine care sper ca explica ne-alinierea:
https://photos.google.com/share/AF1QipP ... VKdDF1T3J3
Deci sunt destul de hotarat sa centrez camera marindu-i diametrul dar inca nu stiu cum. Probabil ca o sa o invelesc in ceva folie de plastic lipit cu epoxy pana intra la fix.

2) Cred ca alinierea fata-spate cu gaura nu o sa fie problema, pt ca o sa tai jos "podul" din capatul tevii sa acomodeze guma maple leaf. Dar intrebarea stanga dreapta ramane deschisa. Bratul nu poate sta altfel, cu sau fara teava, pt ca la baza are o ingrosare numai intr-o parte.
Asa: https://photos.google.com/share/AF1QipP ... VKdDF1T3J3

3) Ghidajul e airsoftpro ca si cilindrul, ambele de VSR. Doar ca e f prost, si are varful palariei turtit. Si si spring guide stopper nu ajuta, e deformat. Se vede in pozele din album, ultimul link din post.

4) Piesa respectiva e o bucata din cutia tragaciului.
Bucata asta:
Si aici de sus, cu "axa" marcata de mine cu rosu:

Aici albumul cu mai multe poze cu diferite piese, purtand cicatricile adanci ale vietii grele de la care le-am salvat...
https://goo.gl/photos/ZHMcoEMJ4xurWeSt9

PS - am citit cam tot threadul acesta si intentionez sa fac cam tot ce consider "de bun simt" in urma lecurii, gen:
TDC cu piulita (cu insertie de nylon sa nu se desfaca singur) si surub fara cap (set screw in engleza. are nume in limba romana?).
Cap cilindru modat (conic + spirala)
Inele ghidaj de cilindru cu toleranta mica (inelele curente permit joc mare)
Inchisa "fereastra" receiverului, sa nu intre mizerie. (teava pvc + epoxy)
Imbunatatit alinierea teava-receiver (momentan are joc, si teava in receiver, si si ansamblul balanseaza in patul de plastic).
Umplut patul cu chestii pt antifonare.
samd.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 27, 2017 8:25 am 

Sincer la banii aia e foarte ok tinand cont ca ai kit-ul de airsoft pro in replica. Piesa aia de la tragaci nu influenteaza cu nimic daca sta capacul cum trebuie (in poza se pare ca nu se inchide corect). Ghidaje pentru cilindru gasesti de Marui, aveau pe stoc nu demult, posibil sa mai si fie pe airsoftpunctro.

Incearca sa pui distantiere pe teava. Putin joc trebuie sa existe la camera de hop, dar se remediaza cand e stransa. Daca o invelesti in ceva posibil sa nu iti mai prinda suruburile in ea sa o fixezi. Se va centra de la distantierele de la teava. Ai grija sa fie centrat cilindrul, la cum arata triggerul ma gandesc ca cilindrul este si mai zgariat, daca il poti polisa putin nu strica. Poti cumpara alt spring guide stopper daca zici ca e uzat, sau sa iti faci la strung cum ai nevoie.

Profile  

PostPosted: Mon May 01, 2017 10:17 pm 

Salut.
Chryys wrote:
[...] Piesa aia de la tragaci nu influenteaza cu nimic daca sta capacul cum trebuie (in poza se pare ca nu se inchide corect). [...] la cum arata triggerul ma gandesc ca cilindrul este si mai zgariat, daca il poti polisa putin nu strica. [...]

Da, nu se inchide chiar perfect. Nici nu observasem, mersi de pont.
Si da, si cilindrul e praf de zgarietur - ca tot restul replicii. A frecat un surub de ansamblul cilindru si era plina de aschii de zamac si otel. Acum lustruiesc de zor la interne. La cilindru mai am putin, ia mai mult timp interiorul.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page Previous  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]