ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Fri Aug 17, 2018 12:41 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page Previous  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 77  Next
Author Message
PostPosted: Tue Apr 05, 2016 4:06 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
@Rogue MB03 stock scoate undeva intre 130-140m/s, m-am gandit eu ca te refereai la bar10 !
Si la MB03 este loc de multe straturi de teflon ca stock joaca bine teava in camera de hop-up dar din cauza tevii care e mai subtire in exterior decat standardul vsr 10 si mai are si joc axial ca decuparile alea doua pentru centrare in camera hop-up sunt prea late facute si poti misca teava inainte si inapoi cu aproape un mm !!!

@Discalut e ok banda teflon, dupa cum spunea si @Rogue are si efect de centrare, poti scoate jocurile tevii in camera de hop-up si mai poti face o chestie simpla la inceput, sa modezi un pic guma hop-up cu ata de papiota si superglue, parca ysr a fost primul care a propus chestia asta aici pe forum, daca ma insel imi cer scuze, oricum gasesti pe acest thread exact cum se face si iti garantez ca are un efect consistent asupra vitezei bilei. Tot o chestie simpla este si montarea pe varful nozzle-ului a unei bucatele de tub termocontractibil lipita cu super glue din ala bun care vine in 2 tuburi si se amesteca intre ele. Daca ai grija si nu depasesti buza unde se ingroasa nozzle-ul la grosimea maxima tine mult si bine .

Profile  

PostPosted: Tue Apr 05, 2016 4:54 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Ok, o sa caut mai in amanunt pe topic, numai sa ajunga replica:))deocamdata mi se par chestii destul de complicate pentru ca nu ma pricep foarte bine dar deh, am vreme sa invat. A, cred ca faci referire la poxilina, aia e din 2bucati si se amesteca

Profile  

PostPosted: Tue Apr 05, 2016 5:09 pm 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
sa nu cumva sa crezi totusi ca punand banda de teflon iti sare viteza de la 120 la 160 m/s :)

Profile  

PostPosted: Tue Apr 05, 2016 5:20 pm 
Toplita Airsoft Team

Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
cefs21 wrote:
Rogue wrote:
50D o sa iti crape in timp. eu recomand cel de 70D. Persoana de la care am cumparat a dat si gaura din mijloc. daca nu vrei asa, exista niste piese tubulare, ascutite la capat pe care le lovesti cu ciocanul. au o denumire dar nu stiu sa iti zic exact cum le zice.

preducea le zice si isi fac treaba bine !!!

Si cam pe unde gasesc eu asta de lovit cu ciocanul va rog? pielarie?

Profile  

PostPosted: Tue Apr 05, 2016 5:21 pm 

nu, sincer sa fiu ma intereseaza mai mult sa fie fiabila, ca se mareste si viteza odata cu acele modificari fara sa rupa altceva, ca despre aia am intrebat, foarte bine, daca ramane la fel, e ok, m-as declara mai multumit daca s-ar imbunatati precizia dupa micile imbunatatiri insirate de @cefs21, dar ramane de vazut ce si cum, mai e unpic pana acolo

Profile  

PostPosted: Tue Apr 05, 2016 8:36 pm 

cryo wrote:
sa nu cumva sa crezi totusi ca punand banda de teflon iti sare viteza de la 120 la 160 m/s :)

de ce sa-i sara de la 120 la 160 daca arma vine deja cu 140 m/s !!!! si da, de la 140 la 155-160 sare dar nu numai cu banda de teflon, mai trebuie largit nozzle cu un burghiu de 4,5 (mai sigur pt inceput, cu ala de 5 trebe sa fii foarte atent ), prin montarea unui oring pe varf la nozzle sau mai simplu prin montarea cum am mai zis mai inainte a unui tub termocontractibil pe varf la nozzle , eu am facut ambele variante si mi se par la fel de bune, in combinatie cu modarea gumei de hop-up cu ata si super glue si in capatul celalalt cu banda de teflon, nu scapa aer nici una din variante si nu in ultimul rand trebuie pus banda de teflon si pe filet la cap cilindru si un pic de vaselina siliconica dat pe orincul de la piston dar foarte putina sa nu ajunga pe guma de hop-up.

Poze cu nozzle cu oring si tub termocontractibil

Image

@alexx o trusa de preducele se vindea acu vreo luna pe la lidl, nu stiu daca mai sunt ! Da, la un atelier de pielarie gasesti cu siguranta !
@Dicalut eu zic ca nu numai ca nu scade fiabilitatea dar o poate creste micsorand lovitura data de piston in capul cilindru datorita aerului impins de piston care nemaipierzandu-se prin diverse locuri creaza o presiune mai mare si franeaza pistonul, reducand totodata un pic si zgomotul armei. Cu cat e mai bine etansata arma cu atat o sa fie o diferenta de sunet mai mare cand tragi cu bila sau fara bila !!!

Profile  

PostPosted: Thu Apr 14, 2016 11:01 am 

Lunete a mai desfacut cineva, am sanse sa repar o luneta oare ? Defectul consta in faptul ca dupa cateva zeci de bile trase fara sa lovesc arma si fara un soc evident in afara de cel provocat de arc se deregleaza luneta destul de mult, la 38m dintr-o data trage la aproximativ 50 cm spre dreapta, o reglez si iar dupa cateva incarcatoare se deregleaza si acum trage tot cam la 50cm spre stanga, trebe sa invart butonul de reglaj in jur de 30 clicuri spre dreapta, respectiv spre stanga. Ala nu isi pierde pozitia, filetul e bun, se intampla ceva in interior. Intrebam poate a desfacut cineva si imi spune daca am sanse sa repar ceva sau daca nu o las asa cum e, decat deloc tot e mai bine asa, ca in momentul cand se deregleaza se vede imediat prin luneta cum pleaca bila spre stanga sau spre dreapta si o reglez destul de usor!!!

Profile  

PostPosted: Mon May 02, 2016 7:55 pm 

am tot cautat pe forum dar nu prea am gasit nimic legat de replica asta, fn spr a5m, aveti careva asa ceva? strainii spun ca ar fi 100% compatibila cu vsr, este specificat si pe un site din uk care se ocupa cu upgradarea replicilor, http://www.airsoftsniperparts.com/identifyyourrifle.htm . chiar as fi curios sa vad daca are cineva asa ceva, parca e si mai aratoasa ca un mb03 sau bar10

Profile  

PostPosted: Tue May 03, 2016 8:37 am 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times
Am eu una, o tin pe dulap. Am reusit sa pun patul pe bar10, a trebuit sa lungesc putin gaura de la surubul din fata. In rest nu am incercat compatibilitatea pieselor.

Profile  

PostPosted: Wed May 04, 2016 8:28 am 

Been thanked: 3 times
cefs21 wrote:
Lunete a mai desfacut cineva, am sanse sa repar o luneta oare ? Defectul consta in faptul ca dupa cateva zeci de bile trase fara sa lovesc arma si fara un soc evident in afara de cel provocat de arc se deregleaza luneta destul de mult, la 38m dintr-o data trage la aproximativ 50 cm spre dreapta, o reglez si iar dupa cateva incarcatoare se deregleaza si acum trage tot cam la 50cm spre stanga, trebe sa invart butonul de reglaj in jur de 30 clicuri spre dreapta, respectiv spre stanga. Ala nu isi pierde pozitia, filetul e bun, se intampla ceva in interior. Intrebam poate a desfacut cineva si imi spune daca am sanse sa repar ceva sau daca nu o las asa cum e, decat deloc tot e mai bine asa, ca in momentul cand se deregleaza se vede imediat prin luneta cum pleaca bila spre stanga sau spre dreapta si o reglez destul de usor!!!

Am incercat eu mai demult cu una ce o foloseam pe o arma de competitie cu glont (cal 22LR), pe care am trantit-o pe jos din greseala, dar n-am reusit sa o mai fac, in general nu o mai pui la loc cum era, plus ca o sa se abureasca.
Daca nu mai ai garantie la ea, poti sa incerci, ce ai de pierdut....decat sa iei alta noua!

Si eu caut acum o luneta mai compacta......inca nu-s decis ce sa iau!

Profile  

PostPosted: Tue Aug 30, 2016 9:42 am 

Salut, detin un well MB03 stock (i-am pus doar barrel spacer-uri). Ma gandeam sa cumpar hop up chamber-ul de la Airsoft Pro impreuna cu o guma dar nu stiu de care trebuie, in video-ul de la Airsoft Pro arata ca trebuie folosita teava si gucking aeg. Sunt confuz adica nu o pot monta pe teava mb03 stock?

Profile  

PostPosted: Tue Aug 30, 2016 9:17 pm 
Compania 7

Has thanked: 10 times
Sal . Pai teva are santul pt guma tip vsr ? Adica la aproximativ 10mm de buza un sant de jur imprejur ? Si un canal in lungul tevii , ala pentru centrare gumei tip aeg ? Daca sunt prezente amandoua canalele atunci nu conteaza ce fel de guma pui. Sau conteaza dar tu alegi tipul si duritatea.. daca canera de la Airsoft Pro necesita guma de AEG atunci de aia cumpara. Dar pt snipere eu personal nu as recomanda . Acu in functie de preferintele tale

Profile  

PostPosted: Wed Aug 31, 2016 8:56 am 

zen wrote:
Sal . Pai teva are santul pt guma tip vsr ? Adica la aproximativ 10mm de buza un sant de jur imprejur ? Si un canal in lungul tevii , ala pentru centrare gumei tip aeg ? Daca sunt prezente amandoua canalele atunci nu conteaza ce fel de guma pui. Sau conteaza dar tu alegi tipul si duritatea.. daca canera de la Airsoft Pro necesita guma de AEG atunci de aia cumpara. Dar pt snipere eu personal nu as recomanda . Acu in functie de preferintele tale

https://www.youtube.com/watch?v=uRu-pwoMacI

M-am uitat la video-ul acesta si am decis sa nu cumpar camera noua, modific teava stock( sa pilesc acel "bridge") si sa cumpar Maple Leaf. Din cate am inteles guma de 60 de grade e ok pentru 130m/s pe care ii are acum cu bile 0.3grame fiindca are grip mai bun (stiu se uzeaza mai repede dar cand fac upgrade la interne de 160m/s voi pune de 70grade). De asemenea voi lipii un nub pe bratul de hop-up stock. Impreuna cu un airseal bun ar trebui sa am precizie si range mai bun sper.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 19, 2016 2:46 pm 

Parere Kit-ul AirsoftPro v3 ? Kitul contine: tragaci complet 90grade , piston hibrid 90grade , ghidaj arc si arc de 150 (undeva la 175 puterea reala).
Ar merita upgrade-ul? Am instalat maple leaf monster 70 grade, airseal pe cap piston si peste guma hop-up si urmeaza sa polishez teava stoc.

Profile  

PostPosted: Sat Oct 08, 2016 8:56 am 

Been thanked: 1 time
Cauta un tragaci clona laylax cum ar fi Action Army sau Action.Cel de la airsoftpro are un trigger pull de-l tragi cu patentu'.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page Previous  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 77  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]