ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Dec 13, 2017 4:41 am
Patrula Airsoft Romania (PARO

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sat Dec 09, 2017 12:51 pm 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times
Salut!

Dupa ce am studiat ceva topic-uri, am observat ca nu exista unul in care sa fie dat in detalii exemple de sidearm-uri silentioase.
Asa ca m-am gandit ca ar fi foarte folositor sa initiez unul.

Din experienta proprie va pot spune avantaje si dezavantaje a celor 2 sidearm-uri pe care le detin.

KJW MK1 NBB

PRO:
Pretul in jur de 50E, plus pret amortizor 75ron.
Adaptare pentru amortizor de 195mm, aprox. 360mm lungime totala.
Este destul de silentios, am tras din 3m si nu si-a dat seama de unde am tras.
Trage 106m/s cu gaz Abbey 134a verde, cu restul sare de 110m/s, aprox. 116m/s cu protech.
Are acuratete foarte buna, ma refer la distante intre 5-25m.
Edestul de mic, ca dimensiuni.
Nu am avut nici o problema cu scapari de gaze la incarcatoare, gazul tine 3 incarcari de bile.
La temperaturi joase nu ai probleme sa nu-ti traga macar un incarcator plin.
Cu toate ca la exterior este din plastic, este foarte rezistent.

CON:
I-am modificat garda tragaciului pentru ca e dificil sa-l folosesti cu manusi, este mica.
Actionarea tragaciul este mai greoaie, deaorece teava interna este trasa spre inapoi pentru alimentare.
Guma e cam ciudata si nu prea se gaseste, dar se poate modifica si ajusta.
Prinderea incarcatorului e mai ciudata, ceea ce face schimbarea lui mai dificila.
Capacitatea unui incarcator este medie: doar 15 bile

ASG CZ 75D Compact Gas version NBB

PRO:
Pret in jur de 50E, la care se adauga si pretul amortizorului 16E.
Este foarte compact, 185mm lungime, iar cu un amortizor de 85mm ajunge la max. 275mm
Amortizorul dupa cateva modificari isi face treaba, facand replica f silentioasa. Nu am testat-o inca pe teren.
Are cocos, ceea ce permite ca prima bila trasa sa fie f silentioasa.
Tragaciul este destul de usor de actionat.
Incarcatoarele tin 17 bile, 1 incarcare de gaz suporta pana la 3 incarcari de bile.
Schimbatul incarcatorului este simplu, butonul il are la fel ca la majoritatea replicilor.
Actionare hop up este simpla, se face prin tragerea spre inapoi a slide-ului si se regleaza cu imbus.

CON:
Guma este cam ciudata, dar se pot face adaptari.
Momentan acuratetea e modica, inca lucrez la perfectionare. Ma refer ca pana in 20m e ok.

Cam asta e. Poze nu stiu cum sa incarc aici, dar daca ma ajuta cineva sa le uploadez, vi le arat, daca nu, va pot trimite pe mail celor interesati.

Daca mai vrea si altcineva sa posteze experientele cu sidearm-urile lor silentioasa, va rog.

Va salut!

Profile  

PostPosted: Mon Dec 11, 2017 9:51 am 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times
Am avut cateva incercari si eu, dar nu am ramas convins de nici una dintre metode, respectiv:

Cyma Glock18c electric - 2 bucati una pe lipo una stoc
Viteza 60m/s, suficient pentru 10m, dar se aude ca un aeg

ASG mk23 nbb - silentios cu amortizor, dar exagerat de mare si precizia este discutabila. 105m/s cu amortizor merge 20m fara probleme. Amortizorul are prelungire de teava, fara amortizor 85-90m/s daca retin bine. Preturi foarte ok pentru ce ofera, atat cele electrice cat si mk23-ul.

Pistole mai seriose un tm 5-7 care nu are nimic de reprosat in privinta fiabilitatii sau preciziei dar fiind gbb face galagie si un px4 la fel. Preturile pe masura.

Am mai incercat si un mp5k, dar era aproape cat sniperul de greu, cam incomod la transport pentru mine, dar cu plusurile de rigoare daca esti prins la inghesuiala.

Momentan fac cu schimbul la jocuri intre 5-7 si mk23, de restul ne-am despartit amical.

https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/22712391_1498962646818233_1383613163327076319_o.jpg?oh=b52dcb6a3464eb5d2ef0a6192eae643e&oe=5ACC2A6F

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]