ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Sep 23, 2018 8:04 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 77  Next
Author Message
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 12:48 am 
AA Team

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Cum deja suntem 2 care detinem VSR-uri am zis ca se cuvine un thread pt tot ce tine de aceasta serie.. Reviews, upgrades, impresii, sfaturi.. acceptam chiar si hate mail ( yes Amonra that means you).

Pe scurt, este seria de bolt action sniper cu cel mai mare succes. Sunt precise, usoare, fiabile, au cel mai bun sistem de hop-up de pe piata( fapt recunoscut pe toate forumurile mari de airsoft), silentioase si usor si relativ ieftin de upgradat.

Mai pe larg, mai tarziu, o sa fac o prezentare a modelelor si un review al armei mele.. pt moment o luam usor.

Vorbind de upgrades, Jax ai zis ceva despre un kit de upgrade de la Mosquito( Molds?) pt 150 m/s.. Din ce stiu eu, ei fac doar un kit de cilindru, nu si de sears* .. un arc de 150 deja exercita o forta mare asupra tuturor pieselor interne si trebuie destul de multe piese schimbate ca sa poti folosi unul fara sa-ti strici arma dupa cateva zeci/sute de focuri si kitul de care stiu eu are doar o parte dintre ele.
Upgrade-ul la un boltie pare la inceput un fel de voodoo magic.. cel putin asa mi s-a parut mie cand am dat primele search-uri pe un forum din afara.. dupa ce citesti un pic, pui mana si-ti desfaci arma in bucatele, si o pui la loc( si inca merge) o sa vezi ca e de fapt o chestie foarte logica.. si ca trebuie un echilibru intre componente ca totul sa mearga bine.
Daca imi dai un link la ce vrei sa upgradezi pot eventual sa-ti dau cateva sugestii..

* Stie cineva sa traduca sear/sears in romana? Este un termen tehnic si chiar ma streseaza ca nu-l stiu decat in engleza.. definitia in engleza este:
"a pivoted piece that holds the hammer at full cock or half cock in the firing mechanism of small arms" sau "The catch in a gunlock that keeps the hammer halfcocked or fully cocked"

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 9:16 am 
CSABv

Been thanked: 0 time
Nu stiu daca te ajuta dar asta am gasit:
sear= maneta de tragere/declansare
:D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 10:47 am 
Extrem Team

Cand am ales VSR-10 G SPEC, dupa muuulte review-uri si cautari pe net l-am ales din motivele pe care le-ai enumerat Rhino: "Sunt precise, usoare, fiabile, au cel mai bun sistem de hop-up de pe piata( fapt recunoscut pe toate forumurile mari de airsoft), silentioase si usor si relativ ieftin de upgradat."
Sunt foarte curios daca merita sa sacrifici mobilitatea de a juca cu aceasta arma (poti sa te deplasezi rapib nu numai sa stai la punct fix) pt o teava mai lunga.
Cum trage acum arma ta si cum tragea inainte? Ce te-a facut sa-ti iei teava mai lunga? Merita?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 11:35 am 
AA Team

ms ciubicu, dar nu prea se potriveste.. cred ca ar merge piedica sau pivot sau ceva de genul.. mai asteptam pareri.

Jax, sunt sigur ca ai vazut ca daca ii scoti amortizorul, teava este foarte scurta.. 303mm ca sa fiu mai exact. Compenseaza prin faptul ca are un tightbore din fabrica, 6.05.. si prin hop-up.. dar totusi este foarte scurta. Fara amortizor, arata un pic ridicol, aproape ca un sawed-off shotgun.

Eu am vrut sa-mi iau un tightbore mai mic( 6.03) si aveam 3 optiuni:
-teava standard 303mm-- practic doar castigai 0.02 mm la calibru

-teava de 430mm(asta e dimensiunea pt Pro sniper si realshock)-- trecuta prin silencer- pierzi efectul de silencer aproape complet

-teava lunga de 555mm- trebuie si outerbarrel nou, cea mai lunga si precisa teava disponibila( exceptand pe cele de 6.01 desigur)

Am optat pt cea mai lunga si mai precisa pt ca, dupa cum spuneam pe alt thread, iti trebuie precizie mai mult decat orice, si am vrut sa-mi pastrez silencerul intact si complet functional. Teoretic n-am sacrificat mobilitate, pt ca daca joc fara silencer are aproape aceeasi lungime ca si Gspec stock cu silencer, poate cu 2-3 cm mai mult.. si e un pic mai grea.. Dar cel mai mult depinde de stilul de joc.. La ce-mi trebuie mie mobilitate daca scopul meu e sa nu fiu vazut? Oricum n-o sa intru sa curat o camera sau sa fac cqb cu ea.. ar fi iresponsabil la 150 m/s plus ca fiind boltie are cea mai mica cadenta dinte toate armele.. apuci sa tragi un foc si esti mort imediat dupa.

La Ploiesti a fost exceptia, fiind urban si pozitia fiind greu accesibila, adica nu riscam sa ma trezesc cu inamicul in fata la 2 metri.. as fi avut totusi ce sa fac cu ghillie si jucand ascuns prin tufisuri, daca n-ar fi fost vantul ala nenorocit din prima jumatate a zilei care a facut imposibil orice foc precis la distanta.. daca te uiti prin poze o sa vezi ca initial imbracasem ghillie si dupa 15 minute l-am scos.. nu avea rost.. asa ca am jucat fara amortizor si a fost ok, iar cand s-a potolit vantul am facut macel..

Dupa loviturile de la 60-70+ metri pe care le-am reusit la Ploiesti nu am nici cea mai mica indoiala ca a meritat
Bineinteles ca depinde si de stilul de joc.. daca preferi sa fii DM si sa te misti odata cu echipa de asalt, teava scurta e mai buna, sau eventual cea de 430mm trecuta prin silencer..

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 11:45 am 
Extrem Team

Si eu vreau sa-mi fac upgrade si vreau ceva bun. Vad ca tu esti ff multumit de cum ai reusit sa faci sa traga arma si am incredere mai ales ca ai testat deja upgrade-ul.
Imi poti spune de unde l-ai comandat ?
adica tot ce ai pus in plus pe arma: outerbarrel,teava de555 plus ceea ce mai ai.
Si spune-mi te rog si daca mai stii preturile pt fiecare.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 11:54 am 
AA Team

Eu am asa pe arma:
laylax zero trigger- aprox 150 usd
laylax spring guide- 30usd
150sp spring- 20 usd
laylax Cylinder Head--25usd
laylax 6.03 555 mm inner barrel -aprox 50 usd
PDI Ezy light outer barrel 690mm- 70 usd
PDI barrel spacers- 22 usd

Later edit:
acum arma e in configuratia:
laylax zero trigger- aprox 150 usd
laylax spring guide- 30usd
laylax 170sp spring- 20 usd
laylax Cylinder Head--25usd
laylax 6.03 430 mm inner barrel -aprox 50 usd
PDI barrel spacers- 22 usd
+cateva alte mici upgrade-uri pe care le tin secret :D

piesele sunt luate fie de la uncompany fie de la redwolf.. si se mai adauga si vreo 100 usd transport.. deci nu este ieftin..

Eu am mers pe varianta top of the line.. mai sunt si optiuni mai ieftine, cumparand sears separat.. sunt mai multe optiuni.. vezi Dusk's upgrade guide ca sa-ti dai seama cam ce-ti trebuie.

Cateva linkuri utile:

Ghid de dezasamblare pt VSR 10( cea din fil e realshock cred dar nu conteaza varianta, e la fel pt toate):

- cum se deschide cilindrul( jax asta trebuie sa-l vezi neaparat):
http://youtube.com/watch?v=2ynrxBi7Sg0

-cum se demonteaza hop-up:
http://youtube.com/watch?v=3zfSIJNUcRI

Ghidul de upgrade:
http://www.airsoftretreat.com/oldforums ... rade,guide

Edit: Un ghid foarte bun de dezasamblare a armei:
http://www.airsoftretreat.com/forums/in ... n#msg19123

Last edited by Rhyn0 on Tue May 20, 2008 4:15 pm, edited 2 times in total.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 12:45 pm 
Sektion 9 Team

Has thanked: 1 time
Sal all..

Rhyno nu e cumva autodeclansatorul? (sper ca nu am inteles eu gresit din descriere, dar dupa cate stiu asa se cheama piesa care blocheaza cocosul pana la acumularea presiunii necesare pe tragaci - ar trebui sa aiba si un arc, arcul autodeclansatorului). Sper sa nu ma insel.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed Apr 25, 2007 1:27 pm 
AA Team

legat de sears.. ca sa intelegeti mai bine, va pun o poza( nu este facuta de mine, este dintr-un ghid)
Image

notati cu 1 si 2 sunt acei "sears". Practic cel notat cu 2 prinde buza pistonului si o tine in spate cand armezi.. iar cel notat cu 1 il tine pe cel notat cu 2 in pozitie. In momentul in care apesi tragaciul, 1 luneca in jos, si ii da voie si lui 2 sa coboare/pivoteze, 2 "scapa" buza pistonului si declanseaza focul.
Hai sa vedem daca le gasim o denumire..

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 11:02 pm 
AA Team

"piedici"
"pivoti"

haideti baieti niste sugestii pt nume? Piedica imi suna mie cel mai apropiat de ce functie au.. Trigger sear si piston sear=piedica tragaciului si piedica pistonului.

Astept de la rambo si jax sa impartaseasca upgrade-urile pt gspec.. sunt curios daca mergeti pe varianta cu zero trigger sau doar cu piedici ramforsate..

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 11:48 pm 
Extrem Team

VSR-10 G SPEC de la Tokyo Marui - neupgradat

Am folosit cronograful lui Sven si munitie marca XTREME:

1.Bile de 0.20g - 91,20m/s., 90,70m/s., 92,10m/s.(fara amortizor) iar cu amortizor valorile sunt urmatoare:89,80m/s.,91,10m/s.,90,10m/s.

2.Bile de 0.23g - 86,30m/s., 87,60m/s., 87,4m/s.(fara amortizor) iar valorile cu amortizor sunt 85,50m/s., 87,10m/s, 85,5m/s.

3.Bile de 0.25g - 84,50m/s., 84,60m/s., 83,30m/s(fara amortizor) iar cu amortizor sunt 82,30m/s., 84,30m/s., 83,40m/s.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu Apr 26, 2007 11:52 pm 
AA Team

ms Jax.. as sugera daca poti repeta testul sa tragi cate 10 focuri, nu doar 3, ca sa vedem marja de variatie.. consistenta de la foc la foc este esentiala pt precizie pt un sniper.. 5 m/s pot sa insemne ratare la 70m distanta

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 8:58 pm 
Extrem Team

Am iesit la primul joc cu VSR-ul. (Am fost 6 oameni 3 x Glock 17, 1 x Desert Eagle, 1 x Ak47si 1x VSR-10 G SPEC)
Neupgradata arma e ceva de groaza: trage nu cu mult mai departe decat un Desert Eagle si la fel ca AK47(neupgradate si folosind aceeasi munitie), iar de cadenta .... ce sa vorbim e un bolt action.
Ceea ce te salveaza este precizia si siliontiozitatea armei(amortizorul chiar isi face datoria).
Satisfactia este imensa cand vezi ca adversarul se uita si nu stie de ce a strigat colegul lui:"Mort"

Acum trebuie sa fac un compromis: nu vreau sa renunt nici la amortizor(bagand teava de 430 mm prin el) dar nici nu as vrea sa maresc lungimea armei luand teava de 555 mm. Chiar nu stiu cum te mai descurci in tufisuri cu o arma de 1360 mm cu tot cu amortizor.
Intrebarea mea este: teava pe care o are din stoc VSR -ul ai testat-o Rhino sa vezi cum functioneaza la 150m/s?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 10:48 pm 
AA Team

Jax wrote:
Chiar nu stiu cum te mai descurci in tufisuri cu o arma de 1360 mm cu tot cu amortizor.

Cu mare grija.. chiar am fost in jungla de la magurele duminica si a fost greu cu sniperul.. dar cu grija merge.
Jax, nu fii dezamagit, nu are cum sa traga mai departe ca alta arma cu aceeasi viteza si aceleasi bile.. o sa se schimbe cand o sa upgradezi.. pana te hotarasti ce si cum ia un arc laylax PSS10-100sp sau PSS10-110sp si pune-l fara grija, n-o sa-ti avariezi arma si os a ai un mare boost in performanta..

sincer nu am testat cu teava originala si 150m/s.. e destul de multa munca sa scoti inner barrel, trebuie demontat hop-up complet... schimbata teava, reasamblat hop..probabil intr-o zi o cand o sa am timp si chef o sa fac un test comparativ, dar nu prea curand..

Oricum, la putere mare, arma este semnificativ mai zgomotoasa.. eu acum ma gandesc la cateva modalitati de a o face mai silentioasa..
Cat despre compromisul tau, pot sa-ti spun ca am fost comfruntat cu exact aceeasi decizie ca si tine.. si mai ai o optiune:

teava de 430 PDI sau Laylax, depinde de preferinte
PDI bull barrel base
PDI bull barrel P (normal sau fluted daca vrei sa arate super sexxeh)

o sa poti folosi end cap de la gspec, dar daca vrei sa-ti iei si barrel spacers ai grija ca trebuie sa-ti iei spacerele speciale PDI pt Front bull barrel.
basically dau cam aceiasi bani ca si cand ai face-o de 555mm dar o faci de 430mm( aceasi marime ca si VSR pro sniper sau realshock)
Avantajul este ca daca te razgandesti mai tarziu si o sa vrei teava lunga, nu mai trebuie sa schimbi si bull barrel base, doar cumperi bull barrel L si teava de 554/555mm si il pui.

Te rog si eu o chestie.. nick-ul meu este Rhyn0, nu Rhino.. Merge si Rhyno daca ti-e lene sa te intinzi la 0, nu ma supar

"Numai oamenii complexati ca au penisul prea mic se iau la cearta cu toata lumea pe forumuri."

"Grammer Nazism is the last refuge of the inconpetent."

Disclaimer: Orice postez reprezinta opinie proprie si personala nu reprezinta convingerile, politica sau interesele echipei AA, sau oricarei alte organizatii din care fac sau nu parte.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 11:22 pm 
Extrem Team

Mai intai scuze pt stalceala nick-ului :(

Rhyn0 m-ai salvat. Asta era urmatoarea intrebarea pe care vroiam sa ti-o pun: Nu exista si outerbarel pt teava de 430 la care sa se potriveasaca si amortizorul?
Deci exista. Yupiii!!!!!!!!

Pt. upgrade m-am hotarat pana acum la:
- teava de 430 PDI sau Laylax
- PDI bull barrel base
- PDI bull barrel P (normal ca mi se pare de 10kk x mai tare ca fluted)
- Laylax PSS10 150 Spring
- Laylax PSS10 High Pressure Piston
- Laylax PSS10 Stainless Smooth Bearing Spring Guide
Sunt nehotarat pt:
- 1st and 2nd reinforced sear sau - laylax zero trigger

Macar asa vom avea arme diferite :)

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon Apr 30, 2007 11:53 pm 
AA Team

daca mergi pe sears o sa mai ai nevoie de spring guide stopper si sa ai grija ca high pressure piston sa fie cel pt standard sears.. mecanismul de prindere de la zero trigger este diferit de cel standard si sunt 2 tipuri de HP pistons..

Sa stii ca nu ma deranjeaza sa avem arme identice.. o sa fie ca la NASCAR, o sa conteze "pilotul" si nu "masina"..

"Numai oamenii complexati ca au penisul prea mic se iau la cearta cu toata lumea pe forumuri."

"Grammer Nazism is the last refuge of the inconpetent."

Disclaimer: Orice postez reprezinta opinie proprie si personala nu reprezinta convingerile, politica sau interesele echipei AA, sau oricarei alte organizatii din care fac sau nu parte.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 77  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]