ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Nov 18, 2017 3:04 pm
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sniper Poncho?
PostPosted: Thu Jan 19, 2017 12:26 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Salutare! Am postat acum cateva zile un thread in legatura cu ce sniper rifle sa incep /daca sa nu incep cu sniper rifle , etc. Pana la urma , ( in mare parte din cauza pretului ) am gasit pe cineva care mi-a vandut un Tokyo Marui VSR-10 si un pistol USP CM.125 Cymatol electric.
Acum , vreau sa ma uit la restul echipamentului .
Pe scurt, am o prietena care este la design vestimentar , echipata cu toate catrafusele de textile ... Momentan , ma gandesc sa ii dau niste templates pentru un poncho de sniper , dar as vrea o parere despre el : ( gluga ofera ceva protectie la urechi etc? mai bine o rog sa ma ajute sa imi fac un ghille suit ? ) Nu prea stiu ce echipament este indicat pentru un sniper , mai ales pe terenurile de la noi

Profile  

Post subject: Re: Sniper Poncho?
PostPosted: Thu Jan 19, 2017 12:54 am 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 48 times
Been thanked: 28 times
Ghillie suit nu are in niciun caz rol de protectie a vreunei parti a corpului (nici in jocurile de airsoft, nici in realitate).
Iti recomand sa cauti pe forum threadurile deja deschise si discutate pe subiectul cum se face un ghillie etc... in general e bine sa citesti sectiunea de forum pt sniperi ( incepi cu threadurile sticky si apoi cu cele care au cele mai multe comentarii.

M4 MAX/VSR10 GSPEC/HK416-C/MP5K/ AKM/Sr25/Stoner LMG/PX4/Ingram
Hardcore Airsoft Team

DON'T RUN, YOU'LL JUST DIE TIRED

Profile  

PostPosted: Thu Jan 19, 2017 6:02 pm 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
depinde foarte mult de stilul tau de joc. Dar cum tu de-abia incepi, nu stii - si probabil inca nu ai un stil de joc.

In principiu exista doua moduri mari si late de a juca cu un bolt action rifle

1. Sniper style - genul care joaca singuratic, se camufleaza de calci pe el, care are o rabdare de-aia de fier, se misca 10cm in 30 minute, trage doua bile dupa care cand e detectat o ia la fuga si se relocheaza (daca mai supravietuieste)

2. Designated Marksman style - care merge impreuna cu restul grupului, mult mai activ, mai alergaretz, are scopul de a oferi long range support pentru echipa in care e.

Pentru prima varianta, iti poate fi de folos un ghillie. Dar sa nu crezi ca ti-ai cumparat un ghillie si ai rezolvat problema. Ca sa fie eficient, ai nevoie ca acel ghillie sa fie adaptat terenului si perioadei in care joci (intr-un fel arata un ghillie potrivit pentru lunile aprilie - mai, intr-un fel arata cel de iulie - august, si in cu totul altfel cel de octombrie - noiembrie, Cred ca intelegi ce vreau sa zic.)

Pentru a doua varianta, ai nevoie doar de un echipament light, gen un ham / centura cu ceva pouch-uri pentru incarcatoare, ceva care sa iti ofere libertate de miscare si viteza.

Dupa cum zicea si Rocco mai sus, ghillie nu are in niciun caz rolul de protectie. Ba mai mult, daca vei purta ghillie, va trebui sa fii mult mai atent la bile, deoarece ai toate sansele sa nu le simti si sa iti atragi rapid reputatie de nemuritor (cam cel mai rau lucru care ti se poate intampla in airsoft).

Inainte sa-ti alegi echipamentul, vezi pe teren cam ce ti se potriveste, uita-te la ce poarta alti sniperi, si mai ales - intreaba-i de ce.

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile  

PostPosted: Fri Jan 20, 2017 11:18 pm 

Been thanked: 2 times
Salut. Daca prietena ta realizeaza un ghillie suit custom made, sa stii ca ai toate sansele sa fiu unu dintre cumparatori care ar plati pentru asa ceva. In alte ordine de idei deja colegii de mai sus ti-ai raspuns la ceea ce e de raspuns si cele 2 categorii mari si late existente. Eu desi nu am un asemenea costum consider ca in mare parte ma incadrez in categoria a 2-a si desi nu am o vechime foarte mare in airsoft am apucat sa trec prin cateva etape si am observat ca pentru mine un echipament greoi iti aduce numa minusuri. Pe langa faptu ca replica are deja 4 kg inainte aveam o vesta tactica care in postura de sniper era destul de greoaie si ma obosea (si asta cred ca era chestia cea mai putin grea) si incomoda (asta e partea mai nasoala) destul de mult. Asa ca am trecut la un ham tactic destul de light cu 4 pouch-uri de pistol in care 2 incarcatoare chiar folosesc de la pistol iar 2 incarcatoare le folosesc de la replica deoarece incape in ele si un medical kit in spate in care am adaugat un rezervor de 1L de apa. Mai sunt in cautare de 2 pochuri mici pentru bb loader, unu pistol unu replica folosind greutati diferite. Desi cel de la pistol nu cred ca e intocmai un must have mai ales acuma ca observ ca la majoritatea eventuriilor nu mai ai voie sa reincarci pe teren, insa la antrenamente sau jocuri amicale merge deoarece este posibila aceasta optiune.
In alta ordine, inca o data, de idei am avut ocazia sa testez un ghillie suit custom made insa din pct meu de vedere mi s-a parut destul de incomod. Ca ideea a fost facut dintr-o plasa si adaugate acele "frunzele" de plasa. Ceea ce l-am simtit eu ca e incomod era faptu ca era o plasa destul de maricica cu "gluga" pentru cap dintr-o bucata si ca un fel de poncho ca si marime. Daca te-ai fi incadrat in prima categorie acel ghillie suit ar fi fost ideal deoarece l-am testat stand pe loc si pur si simplu nu am fost observat desi anumite persoane au trecut la 10-15m de mine ba chiar la un moment dat am crezut ca voi fi descoperit cand s-a venit pana la 5m de bine cand s-a facut la un antrenament o verificare in timpul unei patrule si pur si simplu nu m-au observat. Insa daca te incadrezi in a 2-a categorie este destul de incomod. Iti limiteaza campul vizual stanga-dreapta datorita faptului ca e dintr-o bucata cu acea "gluga" iar din cauza plasei gen poncho miscariile iarasi iti sunt destul de limitate in sensul ca daca faci ceva miscari mai bruste sau mai "mari" ai toate sansele sa simti acea plasa destul de incomod.
Ceea ce mi-as dori eu ar fi un camuflaj gen plasa insa mulata pe corp care sa imi mascheze prima jumatate a corpului (brate, piept, spate, gat) si un booniehat camuflat separat. Cred ca asta ar fi una dintre cariantele cele mai light pt categoria a 2-a de sniping. Pentru prima cateogorie merge de minune primu costum in care te mascheaza in asa fel incat nici nu iti dai seama ca e cineva acolo mai ales intr-o padure sau zona cu foarte multe detalii.
Asa ca daca prietena ta se pricepe sa faca asa ceva (deoarece eu nu am cunostiintele si materialele necesare) eu m-as baga sa cumpar un astfel de gillie suit :).

Bineinteles sa nu vorbim despre acel quillie suit cu franjuri lungi care am mai vazut ca cu ala ai toate sansele sa nu simti bilele la ideea care au zis-o colegii mai sus. Nu de alta dar am dat eu hit cu sniperul la cineva cu un astfel de costum in timpul unui joc amical in timp ce alerga si nu a simtit bila. Poate nici de mirare la cat era de gros....

Profile  

PostPosted: Sat Jan 21, 2017 6:54 pm 

Ti-am vazut PM-ul insa din pacate nu pot sa iti raspund ca nu merge site-ul. Imi da eroarea: SQL ERROR [ mysql4 ] Incorrect string value: '\xF0\x9F\x98\x80. ...' for column 'message_text' at row 1 [1366]
An SQL error occurred while fetching this page. Please contact the Board Administrator if this problem persists.

Care habar nu am ce inseamna.

Profile  

PostPosted: Tue Jan 24, 2017 10:48 am 

Ce mail ai?

Profile  

PostPosted: Tue Jan 24, 2017 3:27 pm 

ovi_matrix bagi un @ si apoi ii pe yahoo cu com la final. Nu il scriu complet ca dupaia iar ma trezesc cu spamuri.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 14, 2017 11:44 am 

Mai e o problema cu ghillie suit-ul! In afara ca e greoi, pretentios si iti trebuiesc mai multe de fapt (cam pentru fiecare anotimp, ca sa nu mai mentionam situatia din teren), e folositor aproape numai in natura caci daca ai pe terenul de joc daramaturi si ruine iti sugerez cu caldura sa le folosesti si sa iti alegi locul undeva intre ele in umbra facuta de acestea! O sa fi mult mai greu detectabil chiar si cu o uniforma light normala! In natura cu ghillie suit-ul poti sta cel mult in pozitia ghenunchi in rest cam culcat trebuie sa stai cu el. Cu toate astea tot trebuie sa fii foarte atent unde iti alegi locul chiar mult mai atent decat in realitate fiindca in realitate un sniper nu se aseaza la mai putin de 300m de tinta iar in airsoft angajezi tinta de la mai putin de 75m (chiar daca esti tentat sa tragi cateva bile dupa tinte mai indepartate ... asa de control) unde eshti foarte vizibil! Acum primavara e ok sa te mai intinzi pe jos dar din iunie pana in noiembrie e cam nashpa ca te umpli de toate insectele posibile, sa nu mai vorbim de caca de caine, noroaje, etc.!! Un costum de lunetist din armata americana (conform unor manuale pe care le am in format PDF) se compune dintr-un combinezon care are buzunarele pe interior astfel incat toate accesoriile sa nu intre in contact cu "natura" si peste acest combinezon se pune acest ghillie suit. In airsoft un ghillie suit cred ca se justifica doar in jocuri mari, pe terenuri mari in natura unde fiie iti cauti un loc bun pentru aparat baza fie trebuie sa iti cauti un drum mai ocolitor pana la tinta (in caz ca ai misiune de acest fel).

Last edited by Fast_Bullet on Fri Apr 14, 2017 2:02 pm, edited 2 times in total.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 14, 2017 12:02 pm 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
asta este din experienta sau din citit?

Profile  

PostPosted: Fri Apr 14, 2017 1:10 pm 

50% / 50% ... e mai complicat de fapt :D
Am uitat sa mai adaug ca in padure sau cladiri nu ai probleme cu ciulinii dar pe camp (locuri deschise) si in tufisuri toti cliulinii, maracinii, scaii si alte plante "aricioase" pe costumul tau o sa le gasesti la sfarsitul zilei. Imi aduc aminte ca mai demult imi facusem pantaloni la comanda dintr-un material impermeabil (nici fash nu era dar nici in, stofa, canepa sau altele) si cu toate astea o natie de scaieti tot se "lipeau" de pantaloni.

Profile  

PostPosted: Fri Apr 14, 2017 4:35 pm 
CSABv

Has thanked: 82 times
Been thanked: 45 times
auzi ma Alecu...tu stiai dinastea?

Profile  

PostPosted: Fri Apr 14, 2017 4:40 pm 

Has thanked: 31 times
Been thanked: 13 times
Fix 14 ani are asta

Profile  

PostPosted: Fri Apr 14, 2017 4:56 pm 

De ce ma luati la mishto? Daca voi le stiati foarte bine dar sunt alti care nu le stiu!
Nu asta e scopul forumului?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]