ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 20, 2017 6:40 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Apr 11, 2016 6:40 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
Salutare tuturor, sunt nou in Airsoft si am nevoie de toate sfaturile pe care le gasesc. In primul rand sa va prezint stilul meu de joc si replica pe care o am de o 1-2 luni. Imi place sa stau prin tufe sau iarba si sa ma misc cat mai putin. Replica mea este un Well L96 MB-01 varianta upgradata(cea care se gaseste in magazine), scoate(teoretic) 170m/s si 2.7J si are o teava de precizie stock pentru ca nu gasesc bilele potrivite pentru viteza respectiva. Stiu ca lunetistii trebuie sa traga cu 0.40 sau 0.43 pentru ca sunt viteze mai mari si acestea ajung mai departe si sunt mai precise. Ideea mea este urmatoarea: vreau sa tin replica in mare parte cum a venit de la magazin (in afara de hop care vreau sa il schimb cand pot) pana imi completez echipamentul care imi mai lipseste dupa care vreau sa ii fac modificarile necesare pentru a putea trage cat mai departe. Apreciez orice sfat de la lunetistii mai experimentati, in special cele legate de bilele folosite. Ma intereseaza sa fie cat mai grele si albe. Multumesc pentru timpul acordat!

Profile  

PostPosted: Mon Apr 11, 2016 7:27 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Îți recomand să te orientezi spre o cameră de hop-up AirsoftPro sau alt model care este compatibil cu garniturile de de hop-up pentru AEG's. Garniturile de hop-up pentru camera stock nu se găsesc pe la magazinele de la noi. Am găsit-o la un singur magazin și era mai proastă decât cea cu care a venit replica așa că m-am decis să-i tai nub-ul și să o folosesc pentru R-Hop.
Poți obține rezultate destul de bune și cu cele de 0,30g. Vei avea cu ele ceva viteză în plus.
Bilele cam astea ar fi: Bioval 0,3g, G&G 0,33g, Bioshot 0,4g (când este vânt).
Dar, rezultatele diferă de la o replică la alta așa că părerile vor fi diferite în funcție de aprecierea fiecăruia.

Profile  

PostPosted: Mon Apr 11, 2016 11:56 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
Imi dai te rog link cu bioshot-uri? Nu am gasit decat in America. Vreau bile grele pentru ca joc la padure si orice frunzulita sau crenguta este pe pe traiectoria bilei o deviaza foarte mult. Am folosit Bioval 0.3, am fost foarte multumit de ele la inceput pana am inceput sa trag la distante de peste 50 metri si mi-am dat seama ca se duc aiurea dupa acea distanta. Am pus .43 (negre din pacate) si am tras la foaia de hartie, rezultatul a fost foarte multumitor.

Profile  

PostPosted: Tue Apr 12, 2016 3:03 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Bioshot-urile nu le importă niciun magazin din UE. Trebuie să le comanzi din state. Eu m-am lipit, printre altele, de două pungi acum un an jumate de la un amic care primește pachete din State de 2-3 ori pe an. Nu știu cât au costat acolo, el mi-a cerut 120lei/punga (3000buc). Am vrut să mai iau la sfârșitul anului dar nu a mai găsit atunci sau nu a mai vrut să se deranjeze.
Eu am 140m/s la replică și mă avantajează mult mai mult cele de la Bioval de 0,3g în primul rând din cauza prețului. La joc nu folosesc foarte multe. În schimb, acasă se duce punga repede, toată curtea e plină de bile. :)
Dacă nu găsești pe amazon uk ca să eviți taxele vamale inutile, știu că mai sunt în RO firme care se ocupă cu comenzi și livrări din state.

ShootONE 0,4g și 0,43g, le-ai încercat? Sunt albe din câte am văzut.

Profile  

PostPosted: Tue Apr 12, 2016 6:09 am 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
vezi ca este un topic cu bile de sniper chiar pe sectiunea asta ;)

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile  

PostPosted: Tue Apr 12, 2016 11:40 am 

Has thanked: 6 times
Been thanked: 44 times
Legat de jocul la padure:

Vegetatia e un obstacol pana si pt AEG-uri care dau full auto cu 140+. Faptu ca pui bile mai grele = fix pix, cand vine vorba de frunze si crengute. Chiar si sa rupi frunza la 50m, tot se duce in p***ula bila. Se deviaza f usor.

1. Nu fac fata pe teren, ca eu nu am luneta sau red-dot! / 2. Imi trebuie mai multe railuri! / 3. Vreau o vesta cu mult MOLLE, trebuie sa car totul pe mine, ca daca-mi trebuie! / 4. Toate cacaturile astea sunt grele si ineficiente! Imi trebuie un setup light + o pusca usoara fara o mie de prostii inutile pe ea!. / 5. Inapoi la pasul 1.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]