ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 20, 2017 6:42 am
airsoft6.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: Tue Feb 16, 2016 6:32 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Salut salut!
In primul rand ma bucur foarte mult ca am gasit forumul asta, si in al doilea rand va rog sa nu-mi sariti in cap daca intreb prostii mai jos.

Sa incepem: stiu de airsoft de ceva timp, dar de-abia recent am dat de o replica (m4) la un prieten. Am fost in vacanta, si am tras intr-o tinta. Super tare. Da-i cu youtube, forumuri p-afara, tutoriale, chestii. Am aflat ca-s exista si snipere. Cand eram mai mic am tras cu o pusca cu alice in niste cutii de bere - priceless, de-atunci cand prind cate-un stand d-ala de tir sportiv, pierd o gramada de timp.

Deja cred ca vedeti unde bat (nu ca n-ar fi super clar din titlul thread-ului). Imi doresc un sniper, mai mult ca sa-mi pun eu niste tinte si sa ma joc cu el, si sa-i fac upgrade-uri si sa cheltui niste bani. Daca se prind de mine ca si pasiune meciurile de airsoft, ok. Daca nu, nu-i o problema.

Am cautat si am gasit ca printre cele mai folosite ar fi L96 si VSR-10.

1) L96 l-am gasit pe un site la noi cu 850 de lei, cu luneta si bipod, upgradat la 3j (spring si trigger de metal). Din ce am vazut, ar fi vorba despre Well MB01. Am sapat ceva si am gasit-o si in Cehia replica. Deci, exista.
Acum nu stiu cat de bine se poate upgrada acest model. Din ce am vazut la novritsch pe site (iubesc canalul ala de youtube, de cand am aflat de el, m-am culcat la 4 dimineata de mai multe ori) ofera un kit de upgrade, extrem de scump, pt well l96. Ma gandesc ca exista componente si in alta parte, mult mai ieftin, din moment ce el le vinde.

2) Tokyo Marui VSR - 10 Pro Sniper. Da, stiu.. Mai usoara, mai buna stock decat multe altele, acuratete mare. Dar pretul.. ~1100 Lei fara nimic. La componente nici nu m-am mai uitat.

Exista posibilitatea sa iau acel l96 si sa schimb tot, chiar si upgrade-urile existente..

3) Altceva?

Ma duc in Cehia peste 3 saptamani, stiu ca oamenii sunt disperati cu airsoft-ul. Am intrebat pe un forum la ei, mi-au recomandat trei magazine. As putea sa iau de acolo ceva.
Sa zicem ca partea financiara ar fi mai putin importanta (decat daca se ajunge la diferente enorme). Ce mi-ati recomanda? Si care ar fi prima achizitie dupa, in ceea ce priveste upgrade-ul.

Multumesc!

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 6:39 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 46 times
JG BAR 10 IMHO best starter/plinking springer.
http://www.taiwangun.com/en/sniper-rifl ... aign-id=19

Daca iti permiti Tokio Marui si nu te deranjeaza ~300 FPS stock (si n-ar trebui sa te deranjeze, la ce hop misto are Marui-ul) ia-ti Marui. Upgrades pentru snipere sunt de obicei mai scumpe decat la AEG-uri. Incearca sa inveti sa o folosesti stock, sa scoti din ea tot untul, si apoi sa te gandesti la upgrades.

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 8:54 pm 
Hardcore Airsoft Team

Has thanked: 51 times
Been thanked: 74 times
Uite si lectura de seara:

1. click
2. click

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 8:54 pm 
Hardcore Airsoft Team

3. click
4. click

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 9:34 pm 

Multumesc.. Citisem mare parte. VSR-10 wins again..

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 10:31 pm 
Hardcore Airsoft Team

Stii care e ideea, in mare? NU exista sniper, sub 3-4000 lei..nu exista, punct :) Pt numele de "sniper" in airsoft trebuie sa traga la peste 80 m, sa fie silentios si foaaarte, dar foaaaaarte precis; altfel iti iei un ak de la cyma si tragi la 40-50m, zeci de mii de bile fara sa schimbi nimic la el, doar incarci bateria..
Daca tu vrei sniper doar pt tras in pet-uri, sau la tinta..nu are rost sa te complici; sunt replici foarte bune pt tras in 20-40m din fabrica, la preturi accesibile.
http://www.taiwangun.com/en/sniper-rifles/bar-10-jg?from=listing&campaign-id=19
http://www.taiwangun.com/en/sniper-rifles/002-black-style-agm?from=listing&campaign-id=19
svd de la a&K la fel..sunt multe cu preturi bune, pt tras la tinta!

In airsoft, se trag multe bile...nu merge oricum ;)

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 11:12 pm 

Pai, in cazul asta.. L96 ala cu 3j 170m/s, trigger metalic, luneta si bipod e cel mai bun :D

Profile  

PostPosted: Tue Feb 16, 2016 11:36 pm 

Been thanked: 7 times
E bun, dar cateva zeci de focuri pana se rupe ceva in el, de obicei cilindrul. Daca vrei sa nu se mai rupa, sa fie precis si sa traga la distante mari, schimbi piese pana ajungi la 3-4.000 lei.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 17, 2016 12:39 am 
Hardcore Airsoft Team

Image

Profile  

PostPosted: Thu Mar 10, 2016 11:32 pm 

Bughy, ca sa intelegi mai bine, TM este o firma japoneza, excelenta, calitativa si cu produse rezistente. Partea proasta... pretul! si faptul ca cele mai bune kituri de upgrade sunt la fel de scumpe si la noi se gasesc mai greu. Second, VSR-ul este precis, dar tot trebuie sa ii pui teava de precizie, daca vrei arc mai puternic ii schimbi si trigger-boxul, mai iei si o guma, mai bagi 2000 de lei(vai bugetul). Asta daca vrei sa traga la distante mai mari decat stock.
Acum, WELL este o firma chinezeasca, mai exact este o clona a unei replici (daca nu ma insel este o copie dupa l96 a lui Maruzen), dar nu neaparat rea. in fact, chiar au facut o treaba buna cu l96. Acum, L96 e greu, gen de doua ori mai greu decat VSR. cam 4 kile de greu. daca nu joci airsoft, nu e chiar asa important, dar daca joci, si esti genul care se deplaseaza foarte mult, dupa cateva jocuri o sa incepi sa joci mai mult cu side-arm-ul :)) kidding, dar e destul de greut. Reglarea hop-up-uli la VSR este foarte simpla, iar la L96 de la Well e criza de nervi, daca nu faci niste modificari ce iti taie garantia instant ca Ness-ul. Piese de upgrade se gasesc pe Airsoft-cluj, pistonul este din metal stock (la cea upgraded) si am vazut multa lume multumita de el (nu de la noi din tara). Sincer, intre un JG si un WELL as merge pe Well (but that is just my opinion).
Per ansamblu, aceeasi comparatie am facut-o si eu de cateva luni bune si sincer, daca as avea bani care nu mi-ar trebui, as merge pe varianta TM, dar asa, merg pe WELL si maresc SKILL-ul. Cuz, you know, you can almost upgrade your skill :))

Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2016 12:56 pm 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
garantie la sniper? that was funny :D

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2016 6:38 pm 

Well omul a zis ca nu vrea neaparat sa joace airsoft, asa ca atata timp cat nu umbla la ea, nu vad de ce nu ar fi valabila garantia.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]