ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Mon Nov 20, 2017 10:34 am
Door Kickers

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Thu Apr 04, 2013 6:31 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Salutarrrrrrree comunitate!

Imi cer scuze in avans pentru lungimea postului.

Am deschis topicul asta fiindca nu am putut gasi foarte multe informatii despre replica respectiva (a&k m24) si vreau sa sheruiesc cu voi informatiile pe care le-am cules eu si un coleg de la echipa (amandoi detinand replici m24 a&k cumparate SH) in speranta ca ajutam pe(si ne ajuta) toti cei care doresc sa achizitioneze una dar si sa o modifice.

App. asta NU se vrea a fi un review, ci doar impresii despre replica si sfaturi (dam si/sau cerem). Pozne voi pune zilele urmatoare , dupa ce iau niste masuratori cu sublerul si testez mai bine materialele cu magnetul.

Pentru cei care sunt interesati: posibila problema comuna m24 a&k: viewtopic.php?f=27&t=18160&p=300512&hilit=m24#p300512

Review facut de un inamic istoric al natiei noastre caruia ii acord respectul meu:
https://www.youtube.com/watch?v=w5ty8WXDh0s

Replica este mare si solida. Totul pe ea este supersize, materiale de calitate si groase.

Exterior:
Plasticul este de calitate si foarte gros cu insertii de metal in zona magaziei.
Magazia este de plastic transparent si pare de calitate indoielnica, la mine in magwell nu prea sta bine, ii iese fundul in afara. La colegu' e ok.
Outerbarrel-ul are cam 3-4mm grosime (fata de 1mm la vsr\bar-10 si mb-uri) si este din aluminiu.
Casing-ul in care intra cilindrul (sau receiverul) este din magneziu sau zamac/antimoniu dar pare destul de solid.
Patul este extrem de solid si buttplate-ul isi poate modifica lungimea. Roata este din aluminiu iar tijele care fac conexiunea intre pat si buttplate sunt din otel solid si groase de 1cm. Atentie! cu cat se extinde butt-ul mai mult, cu atat el joaca mai mult.

Barrel & hop unit
Teava e de 509mm alama, nu stiu diametrul interior.
Unitatea hop este din zamac turnat si seamana cu cea de VSR/BAR-10. Voi culege dimensiunile zilele astea. Cu ocazia asta ii rog pe cei care au sau cunosc unitatile hop de la alte replici sa isi expuna parerea ca sa stim cu ce draci e compatibila replica.
Guma este de tot cacatul, nu da nici un fel de efect (verificat pe 2 replici). Guma este de tip VSR.

Cilinder assembly:

Cilindrul pare a fi otel dar magnetul se lipeste greu/nu prea de el.
Arcul pare a fi unul de 120-130.
Spring-guide-ul este de otel one piece, ca si endcap-ul de care se prinde cocking lever-ul.
Pistonul este din aluminiu.
Capul cilindrului este din alama.

Trigger assembly:

Aici lucrurile devin interesante, tragaciul este in proportie de 90% din otel, daca e tratat terminc nu stiu, si nici duritatea, elasticitatea sau tipul (otel inox, carbon, etc) acestuia.
Tragaciul insusi este din otel.
Peretii lateriali sau casing-ul ansamblului este format din 2 bucati mari de otel stantat de aprox 3mm grosime prinse intre suruburi.
Sear-ul de 90 de grade care agata cilindrul- otel
Opritorul arcului este tot otel si este polizat.. Este o caracteristica specifica tuturor replicilor a&k m24. Asa vin ele din fabrica probabil din cauza unui defect de productie (voi explica intr-un post ulterior)
Singura parte care nu este din otel si poate fi din zamac sau aluminiu este conectorul intre tragaci si sear dar suporta forta arcului pe lungime/perpendicular pe acesta, asa cum ar trebui pt rezistenta maxima.
Detasarea mechbox-ului de replica se face f. usor, prin desurubarea a 2 suruburi (da , stiu ca ma repet dar nu am destula inspiratie momentan).

Eh acum incep cu problemele.

1. Capul cilindrului e lipit de cilindru. Unguru' de pe youtube l-a deschis doar folosid forta majora si a deteriorat usor cilindrul.
2. Suruburile sunt prinse in replica de zici ca vine zombie apocalypse. Eu deja am distrus capul unui surub din ansamblul de hop-up. Incerc sa gasesc metode prin care sa il scot...
3. Hop-ul este complet ineficient. Da fix 0 efect, asta obsevand 2 replici m24, a mea si a colegului, amandoua folosind bile de .2, .3 si .36, Guma este de calitate redusa si bratul apasa cam putin. (bratul in sine fiind din plastic transparent).

So intrebarea mea este: Ce teava ar fi buna pt ea, nu spuneti prometheus ca nu vreau sa dau pe teava cat am dat si pe replica. Mentionez ca am deja 2 tevi de 510, una madbull v2 si una JBU si inca o teava de 550mm noua de 6.03 vanaras nou nouta.
A da... si are cineva idee cum scor surubul cu capul distrus din unitatea de hopup?

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 7:08 pm 
A.R.G.U.S

Been thanked: 2 times
Quote:
Review facut de un inamic istoric al natiei noastre caruia ii acord respectul meu:

??????

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 7:10 pm 

Da recunosc ca am un simt al umorului dezaxat.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 8:08 pm 
CSABv

Been thanked: 0 time
Salut,
Problema cu surubu' care nu vrea sa mai iasa s a mai discutat pe aici. Incerci sa crestezi floarea surubului pt a face loc la o surubelnita dreapta, sau dai gaura in floarea surubului dar la ce dimensiuni ai acolo...
Spui ca replica asta vine cu triggerbox metalic, adica nu zamac?

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 8:16 pm 

corect, vine cu trigger box de otel, voi pune poze cu magnetul atasat de piesele de otel cat de repede pot.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 8:48 pm 
Necrutatorul

Vezi ca magnetul nu stie daca e otel. Daca se lipeste inseamna doar ca nu e zamac.

Image

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 9:00 pm 

Din cat mai tine eu minte din facultate metalele magnetice sunt fierul, cobaltul si nichelul, iar restul sunt non magnetice. Cum cobaltul si nichelul nu pot fi folosite in replici din cauza proprietatilor mecanice slabe am concis ca metalul respectiv poate fi orice fel de aliaj de fier.

Profile  

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 9:13 pm 
Necrutatorul

Feromagnetism
Este foarte corect, probabil contine fier. Si otelul contine fier. Dar multe alte aliaje contin fier si nu au proprietatile otelului. Iar otelurile sunt si ele multe si diferite functie de ce alte chestii mai contin pe langa fier, si de cum sunt tratate.

Altfel spus, cu certitudine nu poti sti decat cand ti-l face careva la strung. Doar atat.
Oricum partea buna si de retinut e ca nu e zamac.

Image

Profile  

PostPosted: Mon Apr 08, 2013 11:59 am 

Hai cu pozele alea la trigger ca stau cu degetul pe "buy" si nu am vazut inca un review pertinent la replica asta ...:)

Profile  

PostPosted: Tue Apr 09, 2013 10:27 am 

Sorry, am avut un program haotic la munca sambata si duminica dar promit ca le pun astazi!

Profile  

PostPosted: Tue Apr 09, 2013 12:47 pm 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times
Am dat un google a&k m24 si la images au iesit destule cu internele, inclusiv comparatii etc.

Arata bine, ce sa zic

Profile  

PostPosted: Tue Apr 09, 2013 2:54 pm 

Am vazut un kit de upgrade pt S.Wolf M24 si nu stiu exact daca e identic sau nu.
Apoi APS2 compatibil trigger ....poate fi o diferenta de 2mm si te-ai dus cu compatibilitatea,cum am patit cu Well MB11 compatibil Marui VSR si e,da nu chiar...

Profile  

PostPosted: Tue Apr 09, 2013 5:36 pm 

M-am uitat la snow wolf, s-ar putea sa fie destul de diferite, din pozele pe care le-am vazut cu snow wolf mechbox-ul arata diferit (la exterior) + ca e o situatie mai speciala cu cilindrul a&k-ului. Detalii voi posta diseara.

Profile  

PostPosted: Tue Apr 09, 2013 10:47 pm 

Cum am promis, revin cu pozne link link> http://imageshack.us/g/40/20130404222902.jpg/ <

Profile  

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 7:32 pm 

So... mai are cineva experienta cu m24 de la A&K? acum am timpul necesar sa o bibilesc un pic si ma gandeam la o serie de upgrade-uri pentru ea. Dorinta mea este de a o face un sniper cu o raza cat mai mare si nu ma intereseaza prea mult sa ies cu ea la joc. Ma gandeam un arc de 170-190, ER-Hop, custom m-nub si poate o teava de 550-650mm 6.03. Ce parere aveti?

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]