ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Nov 18, 2017 2:58 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: Tue Aug 27, 2013 10:53 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Bai baieti mi-am luat eu una SH...ce pot sa zic......ca de obicei la capitolul SH ''Ia-o domle' ca-i buna si etc.'' a venit facuta tandari la interne.......mi-am bagat nasul in easi surubelnita + cateva suruburi si acuma am facut-o super nu mai joaca nimic in ea! De mentionat ca guma de hop trebuie umpic umblata la ea ca si cum vine varza....daca nu se umbla la hop...practic hop-ul e degeaba.Acuma pot spune ca e super tare arma dupa ce am bibilito eu. Da perfect.....hopul este setat perfect nici prea sus dar nici bila sa se duca drept.Bila de 0.28 bate undeva la aprox 100m,nu am bagat bile de ''tonaj'' mare caci nu am avut,sapt. asta ma duc sami iau niste 43-uri caci....28-urile le ia vantu' :)) Deci repet range-ul ei cu 028-uri si arc de 150m/s este de aprox 100m tras cu bolta extrema.....asa punct ochit punct lovit si binent-eles cu luneta reglata ca la carte imi da la aprox 65m pentyru distante mari pana-n 80-90m deja incep sa compenses grav pentru cadere.Asa ca replica este stabila,bila isi pastreaza traiectoria,deci nu o bila o trac cum trebuie si a 2-a o ia in ***** :) Cu armarea o sa fie greu la inceput,o sa te doara palmele.Aaaa... si era sa uit,e al dracu de grea,dupa 2-3 ore in care am violato tragand prin curte...mi-am luat ak-ul in mana si am crezut ca-i pistolu' :)) Acuma mai ramane sa ai noroc sa-ti vina si o replica calumea! O sa revin cu inca un post dupa ce ma mut pe 43-uri P.S Scuza-ti greselile gramaticale,daca am....ca tind sa am multe cand scriu de pe PC!

Profile  

PostPosted: Tue Aug 27, 2013 10:55 pm 

Daca stii cum functioneaza hopul il poti remedia punand o bucata de ceva pe garnitura sa apese pe iesirea la teava...ca sa se frece bila mai bine :)
L.E Daca vrei teava te sfatuiesc pune-ti una de 6.01 sa fie mai comprimata treba :),si la arc nu te stradui sa pui unul cat mai puternic,ca degeaba pui....preciziea vine din constanta, bila trebuie sa fie constanta pe traiectorie,am vazut un marui care dadea cu 90m/s la 80m cu compensare ,singura problema era ca lua mult bilei sa strabata...dar era constanta pe traiectorie,stiai ca fiecare bila care o tragi se duce in acelasi punct! Si cu guma de hop poti lipi de bucata aia de plastic transparent un bat de pibrit care sa apese cum trebuie hop-ul.Asa am facut eu si merge.

Profile  

PostPosted: Wed Aug 28, 2013 8:03 pm 

Care este rolul frazei "Bate la 100m cu bolta extrema" ? Aici vorbim despre Sniping Heaven nu despre mortiere, ca alea "dau cu bolta extrema".

Profile  

PostPosted: Thu Aug 29, 2013 1:17 am 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times
Adica ce vrei sa zici, falco, ca in sniping nu ai voie sa tragi balistic? Pai toti sniperii trag balistic la distante medii/lungi, datorita legile fizicii. Oricum, tinand cont ca in airsoft daca te atinge o bila ar trebui sa te declari mort, indiferent de viteza ei, cred ca nu e o problema sa tragi balistic, chiar si la 45 de grade. Este de asemenea adevarat ca probabil putini vor simti si recunoaste un hit de genul asta.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 29, 2013 9:54 am 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times
Turc wrote:
...am vazut un marui care dadea cu 90m/s la 80m cu compensare ...

Povesti, ori ruleta era pe feet ori chronoul nu indica bine. Tind sa cred ca au fost masurate ochiometric ambele.

Adica voi imi spuneti ca ajungeti la 100m cu bolta de 30-45 grade si mai si loviti tinta? Doar eu sunt mai ciudat ca trag prin luneta si mai ratez?

Last edited by Chryys on Thu Aug 29, 2013 1:18 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Thu Aug 29, 2013 10:34 am 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
povesti pescaresti. Una e sa compensezi tintind putin deasupra tintei (cand chiar ai sanse sa lovesti, cu un pic de noroc), si alta e sa tragi la 45 grade, unde doar cu un SAW / ploaie de bile sa mai sperii pe cineva (nu zic sa lovesti). La sniper, unde precizia e cea care conteaza, trasul cu mult overhop si/sau balistic la unghiuri mari sunt fix pix. Nu e concurs de tras mai departe, ci de lovit tinta.

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile  

PostPosted: Sun Sep 01, 2013 8:22 pm 
S.A.F

spin_t wrote:
Hai cu pozele alea la trigger ca stau cu degetul pe "buy" si nu am vazut inca un review pertinent la replica asta ...:)

Pana la urma ai cumparat-o?
Am avut si eu una, dar am vandut-o, un coleg zicea ca mi-a gasit un client in Suedia, posibil la tine trebuia sa ajunga, cu Atlassib-ul, dar n-au acceptat aia.
Daca vrei poze cu trigger-ul, s-ar putea sa le mai am, daca nu-i prea tarziu.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 30, 2013 4:46 am 

Been thanked: 1 time
Turc, cum spunea cryo "povesti pescaresti". Ce metode de masurare ai folosit pentru a determina distanta pana la care ai lovit tinta (sau macar 5/10 lovituri sa nimeresti o tinta umana)? Mai ales ca ai tras cu 0.28, daca dadeai cu .40 poate te credeam. Replica e solida singura buba e hop-ul care trebuie schimbat din prima cand o iei, recomand R-hop pe ea si atat, poate o teava de calitate. S24 de la A&K da constant cu 140-145 de noua si am auzit de la diferite voci ca daca ii faci un airseal cu teflon da constant cu 170 stock. Oricum eu am avut si well MB-01 si BAR 10 si pot spune ca sniperul asta este CEL mai solid de pe piata la pretul respectiv. Vine pre-upgradat astfel:
- Piston solid aluminiu
- capul cilindrului si cilindrul este din alama, dar placa din spatele cilindrului pe care se insurubeaza levierul de armare este otel
- spring guide otel (fara rulment)
- arc 140 (cel putin)- atentie! arcurile de VSR sunt prea scurte
- tragaci cu sear la 90 de grade (mult mai eficient in a distribui fortele in mecanismul tragaciului decat cel cu sear la 45 de grade)
- 90% din mecanismul tragaciului este otel, verificat cu un magnet.
-carcasa tragaciului este formata din doua placi groase de otel de 3mm stranse cu suruburi
- sprin guide stopperul este otel
- sear-ul 1 (cel care tine pistonul) este otel
- sear-ul 2 este zamac sau antimoniu dar suporta fortele pe lungimea acestuia, paralel, nu perpendicular precum cele clasice de BAR\VSR
- tragaciul propriu-zis este otel

Tocmai am facut un pach de r-hop pe ea si abea astept sa o testez, vreau sa gasesc si un arc de 190-200, doar ca o nebunie de a mea sa vad ce raze pot atinge.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 30, 2013 12:33 pm 
CSABv

Has thanked: 82 times
Been thanked: 45 times
@mishul...la arc de 190 cu ce vrei sa o armezi?

Profile  

PostPosted: Tue Dec 31, 2013 4:17 am 

E ok, am avut un arc de 170 de pe un a&k SVD si ma descurcam fara probleme si degetele mele sunt obisnuite si de la un arc cu sageti traditional compus de 55 de livre

Profile  

PostPosted: Sun Jan 19, 2014 6:48 pm 

Stiti cumva sa existe s24 facut de bulgari? Daca da, piese pt upgrade exista? Ce ar fi nevoie sa ajunga la 170?

Profile  

PostPosted: Wed Jan 29, 2014 5:57 pm 
Compania 7

Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times
Bani

Profile  

PostPosted: Wed Mar 19, 2014 4:01 am 

Recent m-am ocupat de sniper si astea sunt concluziile mele:

1.Am facut teflon mod peste teava in unitatea de hop-up. Viteza a crescut de la 145 la 169 m/s.
2. Am pilit guma stock si am introdus un patch de R-hop negru, lungime standard, nu versiunea extinsa.
3. Am pilit cele 2 urechiuse de plastic de pe bratul de hop-up si am pus in locul lor o guma taiata si pilita in forma de U pentru a aplica pe R-hop presiune egal in forma de semicerc.

Raportul de tragere il voi posta cand voi mai ajunge pe la un joc dar rezultatul pare promitator din tragerile pe care le-am facut pana acum.

@octavianlungu- replica are 90% otel in tragaci, cilindrul si capul cilindrului sunt foarte solide si nu pierd aer, arcul ar fi de 150 stock dar dupa ce ii faci teflon mod se duce la 170 m/s(fapt confirmat si de cineva de la letal.ro cu care am vorbit), pistonul este facut la CNC din aluminiu. Pana acum singurele upgrade-uri de care ar avea nevoie: R-hop si teava de precizie, atat... aaa si multa MULTA munca si rabdare, s-ar putea sa nu iti iasa din prima, mai ales r-hopul.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 06, 2015 6:01 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Salut! De curand mi-am luat si eu una bucata s24 a&k .. Desi joc de ceva timp airsoft asta e prima mea replica din categoria asta :D ..am jucat cateva jocuri cu ea si trebuie sa recunosc ca imi place rolul de sniper :D ...da cu 155m/s cu bile de 0.20g si hop-ul la minim ...o intrebare am ... De unde pot sa imi cumpar cateva incarcatoare in plus pentru ea? ... Aveti idee daca cele pentru SW M24 sunt compatibile?!

Profile  

PostPosted: Sat May 23, 2015 6:46 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Deci...m24 snow wolf este total diferit de s24 (m24) A&K...camera hop-up de la SW de pe airsoftpro nu se potriveste cu cea de la A&K ... (Am luat eu una, asa ca cine are nevoie de ea pentru un SW mesaj pe privat) daca vreti sa faceti un upgrade de camera cred ca trebuie sa va orientati spre altceva...pare camera de vsr10 camera lui stoc. Cred ca nici incarcatoarele de la SW nu sunt compatibile...pana acum asta am descoperit la ea...daca mai are cineva experiente de orice fel ne-ar fi de folos orice postare. Multumesc! In rest replica imi place fff mult si nu m-a dezamagit...pret/calitate - foarte buna!

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]