ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Nov 19, 2017 1:07 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Author Message
PostPosted: Fri Mar 04, 2016 11:36 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Am preluat o modificare explicata de @zen pe thread de vsr si am aplicat-o la dragunov. Am zis eu intr-un post mai vechi ca prima bila din ultimele 3 mi-o taia in doua (numai pe cele de la bioval, banuiesc ca sunt mai slabe) dupa ce am facut modificarea pe langa faptul ca am scapat sa imi mai taie bila am castigat si in jur de 5m/s la viteza ! Ca sa obtin aceste 2 efecte dupa sfatul dat de zen am largit gaura pe toata lungimea tubului capului de cilindru de otel de la airsoftpro si dupa ce am largit am rotunjit varful tubului sa nu mai fie ascutit ! Acum viteza de iesire a bilei de 0,2 g a crescut de la 164-165m/s la 169-170 m/s si castig cate o bila la fiecare 28 numai cu aceasta modificare !!!!!

Multumesc lui @Zen pt sfat !

Profile  

PostPosted: Wed Mar 09, 2016 9:52 pm 

Tot citind despre ermetizari prin topicurile de vsr m-am gandit sa fac o modificare si la Dragunov-ul meu, ce daca nu e clona de vsr !!! Cum deja largisem interiorul varfului capului de cilindru de la airsoft pro si deja fiind subtire in carne nu am putut sa imi pun ideea in practica pe acest cap de cilindru care il am instalat pe arma.
Am luat camera de hop-up stock care nu o mai foloseam si capul de cilindru stock care era tot trecut in rezerva si la fel si teava stock pe care am montat guma tot stock , deci un pluton de rezervisti, as putea spune !!!
Am introdus capul de cilindru in camera de hop-up si am insemnat pe varful lui locul unde calca peretele de dinainte de locul unde ermetizeaza guma de hop-up (o asa zisa ermetizare ca daca tii cu mana gaura din varful tevii si sufli prin capul de cilindru pierde aer la greu) si in acel loc am facut un sanfren unde am introdus un micro oring lasandu-l in afara tubului 1 zecime si ceva !
Dupa aceasta modificare am suflat din nou prin capul cilindrului in timp ce am acoperit varful tevii cu mana, si rezultatul a fost perfect, nici un strop de compresie pierduta !!!!!

Am montat pe arma ansamblul camera hop-up,cap cilindru, teava, toate stock numai de proba sa vad viteza obtinuta pe chronograpf .

Inainte de a monta acest ansamblu, pe arma aveam montate camera de hop-up de la airsoft pro, cap de cilindru modat tot de la airsoftpro (largit gaura interioara) si teava guarder de 6.02 cu lungimea de 590 mm. In aceasta configuratie cu bile de 0,2 g obtineam o viteza in jur de 165 m/s testata pe chronograph. Am desfacut arma, am scos upgrade-urile si am montat totul stock pe ea , singura diferenta fiind oringul de pe capul de cilindru. Rezultatul a fost conform asteptarilor !!! viteza obtinuta dupa 10 bile tras a fost intre 171,4-173,8m/s !!!

Nu stiu cat de fiabila in timp e aceasta solutie deoarece acest oring freaca de biluta metalica care tine bilele sa nu se duca in interiorul armei, deocamdata pot spune ca dupa 100-120 de bile trase nu se vede nici o urma de uzura la acest mic oring. Mai exista posibilitatea sa se indoaie varful cilindrului daca prinde o bila rau . deoarece acest cap de cilindru este confectionat din alama si eu l-am cam subtiat cu sanfrenul pt oring!! O sa mai probez cand o sa se mai incalzeasca si o sa revin cu amanunte !
Cu stima Florin C .

Profile  

PostPosted: Wed Mar 09, 2016 10:20 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Daca poti pune cateva poze pentru o mai buna intelegere (a mea).
Am si eu o jucarie stock, proaspat achizitionata si o etansare de genul e perfecta.

Profile  

PostPosted: Thu Mar 10, 2016 7:50 pm 

Panterik wrote:
Daca poti pune cateva poze pentru o mai buna intelegere (a mea).
Am si eu o jucarie stock, proaspat achizitionata si o etansare de genul e perfecta.

Mai fac cateva teste si cu prima ocazie cand scot ansamblul de pe arma fac poze . Cu stima, Florin.

Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2016 12:44 pm 

Been thanked: 4 times
http://www.khmountain.com/airsoft/produ ... ts_id=4552 ceva in genul astuia de vsr.Nu se potrivesc la diametrul filetului sa nu te mai chinui?

Profile  

PostPosted: Fri Mar 11, 2016 2:03 pm 

rolo wrote:
http://www.khmountain.com/airsoft/product_info.php?cPath=37_76&products_id=4552 ceva in genul astuia de vsr.Nu se potrivesc la diametrul filetului sa nu te mai chinui?

da, ceva de genul dar chiar daca s-ar potrivi la filet sigur nu se potriveste sa ermetizeze unde trebuie deoarece peretele ala unde e decupajul pe unde se alimenteaza cu bile arma e foarte subtire si e important sa fie centrat perfect oringul sub el. Eu ca sa fiu sigur ca nimeresc locul canalului bine am bagat capul cilindru in camera de hop-up si prin gaura respectiva de alimentare cu bile am bagat un fas de vopsea dintr-un spray si mi-a ramas marcat locul unde sa fac sanfrenul. Cu siguranta nu se potriveste. Stima.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 15, 2016 10:13 pm 

Been thanked: 0 time
pe domnii LUP & cefs21 rog insistent a ma gasi/contacta la Codrii de Arama, daca veniti, in vederea impartasirii secretelor din mrejele aerodinamicii si urzelii cu upgrade la моя любимая Светлана Владимировна Драгунова.

si varza satula si lupul intreg

Profile  

PostPosted: Thu Jun 23, 2016 12:22 pm 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
o_din wrote:
pe domnii LUP & cefs21 rog insistent a ma gasi/contacta la Codrii de Arama, daca veniti, in vederea impartasirii secretelor din mrejele aerodinamicii si urzelii cu upgrade la моя любимая Светлана Владимировна Драгунова.

Abia acum am vazut.... :( .......dar oricum n-am ajuns!

Dar poate ne vedem in Bucuresti? :) ......vad ca scrie BUCURESTI la locatia ta.....

Profile  

PostPosted: Mon Oct 24, 2016 10:53 pm 

Been thanked: 0 time
Dupa o pauza indelungata a revenit, in sfarsit cu ultimele mele ganduri privind modificari la fetita mea.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 103&type=3
aici sunt in mare parte ultimele mele modificari.
prin amabilitatea Radu Dan Rotaru, am intrat in posesia unui ghidaj arc cu rulment si, mai apoi, un cap de piston cu rulment.
inca nu am facut masuratori comparative. revin cu date cand am crono si un grup aer stoc.
p.s. cred ca se poate intelege totul din poze, dar in caz de ceva, la cerere, pot oferi lamuriri mai amanuntite.

si varza satula si lupul intreg

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 114 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]