ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sat Sep 22, 2018 7:07 am
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page Previous  1 ... 73, 74, 75, 76, 77  Next
Author Message
PostPosted: Tue Jan 30, 2018 4:13 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
chiar daca nu dureaza mult si o sa imi iau si eu un perdaf vreau sa spun numai atat, la Cluj se vinde JG , la Iasi se vinde TM, navix e posibil sa fie un reprezentant al airsoftcluj, de altfel toata stima pentru acest magazin, am cumparat majoritatea armelor de la ei, in afara de TM VSR 10 G-spec care l-am luat de la Iasi si Bar 10 de pe OLX de la cineva din Valcea !!!! Eu sunt posesor de TM G-Spec, JG Bar 10, Well MB02 , Well MB03 si Cyma 701(ultimele 3 cumparate de la airsoftcluj) ,vorbesc numai de armele pe platforma VSR. Cea mai veche MB03, urmata de Cyma 701, JG Bar 10, MB02 si cea mai noua TM G-spec. Poate sa spuna cineva ce vrea, eu nu am reusit sa strang complet suruburile care tin prins patul de restul componentelor armei si arma sa se incarce perfect decat la TM. La celelalte surubul care se prinde de receiver nu il pot monta ca isi pierde arma alinierea si loveste cap cilindru de camera hop-up. Incarcatorul numia la TM intra perfect si iti cade in mana cand apesi usor butonul de release, la celelalte la nici una.Intru in amanunte si nu am vrut, pt mine concluzia e clara, se merita TM chiar daca schimbi aproape tot in ea, pentru detalii fine ce tin de placerea mea !
Daca arma perfecta bolt action tip vsr ar lua nota 10 eu as da notele urmatoare la armele care le detin:
1. VSR 10 G-Spec TM = 8
2. JG Bar10 = 5
3. MB 02 = 4
4. Cyma 701 = 3
5. MB 03 = 2

Profile  

PostPosted: Tue Jan 30, 2018 9:43 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
La BAR 10 este o chichita, intra putin fortat patul dupa care e ok si la suruburi. Si eu m-am chinuit de 2-3 ori sa il pun la loc desi cunosteam deja problema. Filetele sunt la fel de slabe la ambele, pana nu se desteapta sa puna o piulita de otel unde vin suruburile (desi nu ar fi in avantajul lor, decat al nostru) sunt tot jucarii de 2 lei la pret mare.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 31, 2018 1:58 am 

cu suruburile e usor de rezolvat, se mareste gaura cu un burghiu de 4,5, se face filet cu tarodul de 5, in care se infileteaza un surub din alama de 5 care se gaureste si el cu un burghiu de 2,5 si se face filet cu un tarod de 3. nu trebuie otel numaidecat,alama tine foarte bine. . Eu asa am facut la prima mea arma din seria vsr 10, well MB 03,la celelalte am avut grija si nu s-au stricat inca !

Profile  

PostPosted: Wed Jan 31, 2018 10:39 am 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times
Apropo de suruburi, AAC T10 are asa facut in receiver.

Profile  

PostPosted: Wed Jan 31, 2018 12:06 pm 
Compania 7

Has thanked: 20 times
Been thanked: 55 times
yup, mare pas inainte. Daca nu as fi avut deja receiver aluminiu CNC de la PDI, m-as fi gandit sa-l pastrez pe cel de la AAC

Profile  

PostPosted: Wed Jan 31, 2018 2:36 pm 

Been thanked: 0 time
@cefs21 ca sa lamuresc si dilema ta: nu sunt dealer si nu am nicio treaba cu niciun reprezentant, magazin samd. Pur si simplu, am citit acest topic de vreo 2-3 ori in vederea achizitionarii, respectiv a imbunatatirii armei pe care urma sa o achizitionez... De la inceput problemele ridicate de majoritatea (gen suruburi) nu m-au facut sa dau inapoi in hotarirea de a lua JG-ul, stiind ca voi lucra cu grija si voi schimba oricum totul in el, alegand astfel varianta mai ieftina a TM-ului, care repet, la 1300 lei venea fara luneta, sina RIS, etc. Si daca as fi luat TM, ar fi fost tot o platforma de upgrade, ca nu-l tineam stock, dar evident una mai scumpa.

Impresia cu care ramasesem dupa acest topic era ca TM-ul este un fel de Dumnezeu al Remingtonului 700. Traiam oarecum si cu curiozitatea de genul... "cum ar fi fost daca", desi textura cauciucata de pe JG as fi regretat-o in cazul TM. Totul pana cand un prieten a ales TM VSR-10 Real shock. Va dati seama ca primul lucru cand am tinut-o in mana... faaack, e imitatie de lemn? Asta a fost prima dezamagire (JG la 800 lei vine cu pat de lemn). Apoi au urmat celelalte...

Treptat, Marui, desfacut in mana mea... pica de pe piedestalul ala pe care il ridica toti (de ce? am argumentat frumos si punctual in posturile anterioare).

Nu este fratilor Dumnezeu. Este o jucarie ok si atat. Punctajul meu este: TM - 9, JG - 8... Restul nu le-am tinut in mana, asa ca nu imi dau cu parerea. Dar repet: TM nu este de 10. Si eu acolo il vedeam, dupa 72 pagini de topic dedicat.

PS: JG-ul este luat din Squadstore. Astia au si arme de foc, poligon, etc. Upgrade-urile le-am luat de la airsoftcluj, airsoft.ro (iasi) si airsoftpro.cz

PPS: oda pe care am tot tinut-o este despre G-SPEC. Varianta simpla, cu teava externa conica si cea interna de 430, fara amortizor... nu merita banii. Are o luneta 4xceva... nu este foarte luminoasa, deci cred ca sub 32, nu tu reticul luminat, nu tu zoom pe ea, nu are amortizor, adaptor amortizor. Pe-aia de exemplu nu as cumpara-o la 700 lei. Comparativ cu aceea, clar as lua VSR-ul la 1100

Profile  

PostPosted: Sun Feb 11, 2018 1:35 pm 
Compania 7

Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time
Salutare. A montat cineva cap de cilindru pe la airsoftpro pe cilindru TM vsr?
Cum se pupa?

In memoriam, ....

Profile  

PostPosted: Tue Feb 13, 2018 3:09 pm 

ysr wrote:
Cum se pupa?

Nu cred ca ar trebui sa ai probleme. Am montat eu pe cilindru de bar si nu are probleme.

Profile  

PostPosted: Wed Feb 14, 2018 11:28 pm 

Quote:
Cum se pupa?

Merge perfect si pe cilindru de vsr,numai ca din cauza gaurii o sa ai ceva probleme de ermetizare !

Profile  

PostPosted: Fri Feb 16, 2018 11:09 am 
Compania 7

Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time
Multumesc mult pentru raspunsuri.

cefs21 wrote:
Merge perfect si pe cilindru de vsr,numai ca din cauza gaurii o sa ai ceva probleme de ermetizare !

Mersi mult. Gaura este astupata cu cositor de cand am cumparat replica.

In memoriam, ....

Profile  

PostPosted: Wed Mar 21, 2018 4:33 pm 

Are cineva idee, internele complete de VSR/JG (receiver, tragaci, cilindru, camera de hop-up, teava interna) merg in patul si teava externa de well mb-03?

Nu as vrea sa arunc piesele, tinand cont performantele reusite anterior, as lua un pat si teava externa de well mb03 de pe olx si le-as monta pe-ale mele in replica.

Last edited by navix on Tue Mar 27, 2018 3:33 pm, edited 1 time in total.

Profile  

PostPosted: Tue Mar 27, 2018 9:14 am 

Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times
Merg. Cilindrul e problema la mb03, daca il schimbi complet e ok.

Profile  

PostPosted: Mon Jun 11, 2018 3:05 pm 

Buna ziua,
Cum imi pot da si eu seama ce fel de sniper airsoft am, l-am cumparat de pe olx si poate fi well mb03 sau JG bar 10.

Multumesc anticipat,

Profile  

PostPosted: Tue Jun 26, 2018 3:15 pm 

are cineva idee unde as putea gasi asa ceva?

https://shop.r10s.jp/kokkado/cabinet/03 ... 530733.jpg

https://shop.r10s.jp/kokkado/cabinet/03 ... 530736.jpg

Profile  

PostPosted: Tue Jun 26, 2018 3:31 pm 

navix wrote:

https://www.facebook.com/taringcarving/

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1141 posts ]  Go to page Previous  1 ... 73, 74, 75, 76, 77  Next

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]