ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Dec 13, 2017 4:43 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1104 posts ]  Go to page Previous  1 ... 70, 71, 72, 73, 74
Author Message
PostPosted: Fri Nov 17, 2017 2:01 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
poate sa-mi spuna si mie cineva care sunt diferentele sunt intre tragacele de la:
-Airsoftpro
-ActionArmy
-Laylax

Gen, unuele rezista pana la arcuri de x m/s, altele sunt mai tari la actionare, etc

As vrea sa cumpar unul si nu m-as arunca direct la Laylax, atata timp cat airsoftpro versiunea 4.0 este la sub jumate de pret

Profile  

PostPosted: Fri Nov 17, 2017 9:14 pm 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
Cel de la AA e clona fidela de Laylax, face treaba la fel de bine. Cel de la AirsoftPro, am avut o versiune acum vreo 3 ani, n-am fost impresionat, forta de apasare necesara era foarte mare si ducea la smucirea tragaciului. Poate intre timp or fi copiat mai bine, cine stie...

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile  

PostPosted: Sat Nov 18, 2017 10:13 am 

Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times
Eu am de 4 ani Airsoftpro V1. Imi place ca nu e foarte sensibil si are 2 trepte, astfel poti sa-ti reglezi exact momentul cand sa actionezi.
Se poate regla sa declanseze mai usor sau mai repede cu o mica improvizatie.
Cel de la Laylax e prea sensibil pentru mine. Am patit sa se declanseze din greseala.

Profile  

PostPosted: Wed Dec 06, 2017 4:55 pm 

are cineva idee... pistonul de la zerotrigger-ul Action Army https://cdn.shopify.com/s/files/1/1446/3102/products/44197-6.jpg?v=1476000037, intra in cilindrul otelit/ nichelat de la AirsoftPro https://airsoftpro.cz/en/gun-parts-upgrade/sniper-rifles-parts/for-vsr-and-mb02-3-7-9.../niklovany-valec-pro-tm-vsr-a-well-mb-02-03-07-10-...-detail

Profile  

PostPosted: Wed Dec 06, 2017 10:32 pm 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Ar trebui sa intre, daca ambele sunt pentru VSR.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 07, 2017 12:16 am 

Compatibility:

Cylinder is fully compatible with the Well guns MB02, 03, 07, 10, 11, 12. All inner and outer parts fit without a problem.

Cylinder also fit into Tokyo Marui VSR10 and JG BAR10 rifles. But the inner diameter of the cylinder is little bit smaller so cylinder can be combined only with the AirsoftPro Upgrade parts. For example with the popular Zero Trigger! The original pistons may jam inside and we can not ensure proper operation.

Nu merge.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 07, 2017 11:15 am 

Acelasi lucru il vazusem si eu @blackdragon si merci pt ajutor. Nu stiam in schimb daca pistonul de Action Army ar fi mai mic decat cel stock, intrand astfel in cilindrul AirsoftPro, dar o las balta cu cilindrul asta. Folosesc stock-ul si cand se duce iau Laylax-ul cu teflon sau caut altul la aceleasi dimensiuni.

La zerotrigger-ul ActionArmy nu renunt in defavoarea AirsoftPro, fie el si V4, caci am acasa si un L96 si stiu ce inseamna tragaci sa-l tragi cu patentul dupa ce tocmai las din mana Bar10-le. Practic, cu tragaciul L96 stock... nu am nicio sansa sa lovesc un cerc de 3cm de la 10 m din mana, in picioare. Pe cand cu tragaciul sensibil al JG-ului reusesc si 8-9 din 10 in aceleasi conditii.

Profile  

PostPosted: Thu Dec 07, 2017 11:21 am 

Dar, poti sa folosesti si Action Army daca il pilesti pana ajunge la dimensiunea dimetrului interior al cilindrului Airsoftpro.

Profile  

PostPosted: Mon Dec 11, 2017 11:23 am 

Dragilor, un review despre BAR10 GSPEC-ul meu, poate ajuta cuiva.

Am cumparat arma acum vreo 2 luni, si de-atunci am peste 5000 bile trase. Sincer cred ca ar fi mai aproape de 7000-8000, dar nu pot fi exact. 2000 le-am tras in prima saptamana, asta stiu pt ca am golit punga de 2000 de bile. Mai departe nu am mai tinut evidenta. Totul s-a intamplat in casa, improvizand un recuperator de bile dintr-o galeata, niste cartoane de oua, folie de ambalaj, scotch, si multe tinte printate.

Prima data am cumparat bile de .30g de la toparms, la punga de 2000. Pusca, asa cum a venit, a fost slaba ca si acuratete (la 10 m imprastia bilele intr-un radius de 10-15cm... cand, cum). Am desfacut-o in prima zi, uns peste tot, teflon la hop-up si capul cilindru, pus loctive pe surubul parghiei de armare (care se tot desfacea fara), si facut distantiere de teava din banda lata de mascat (3 distantiere). Dupa aceste mici modificari, parca le grupa intr-un radius de 5 cm, dar mai avea cate 3-4 care zburau aiurea, lucru pe care il dadeam pe seama imperfectiunii bilelor. Totul fain si frumos pana cand am scos-o afara. Am masurat cu laser-ul niste tinte la 20-25-30m, si uimirea mea a fost sa observ ca fara hop-up, abia era in stare sa traga la 20 m drept (fara boltire). La 30m deja trebuia boltita. Hop-up-ul dat inclusiv la maxim nu ajuta absolut deloc, poate un 3-5m la range, ca si plus fata de cum era fara. Nu stiu daca range-ul total al armei era de 50m.

Ok, venit acasa, cautat solutii... gasit r-hop-ul. Am facut rost de furtun siliconic de cauciuc (de prastie, sau la ce s-o mai folosi, poate garouri), taiat un patratel fix pe marimea ferestrei tevii si lipit cu superglue, cu grija sa nu intre pasta in teava. Dupa ce totul era gata, asamblat si tras. Pusca imi tragea mult dreapta. Practic luneta data la maxim stanga, si tot nu reuseam sa centrez lovitura pe axul lunetei. Cand am desfacut din nou, am observat ca in interiorul tevii, intr-o parte guma de la r-hop o lipisem mai in interior decat in cealata parte unde era aliniata cu teava, astfel actionand mai mult pe acea parte, si facand bila sa traga spre dreapta. Am luat niste smirghel fin de 600 si am inceput sa slefuiesc zona aceea. Fiind cauciuc siliconic nu am reusit mare lucru, insa am pilit piciorusul bratului de hop-up responsabil de acea zona la 1/3, si astfel, am reusit sa centrez forta de apasare a ambelor picioruse. Un alt lucru pe care l-am facut prost, dar pe care ulterior l-am folosit ca avantaj, a fost ca in sectiune, arcul de cerc al r-hop-ului sa fie mai strans, practic in loc sa am un cerc perfect cand privesc prin teava, pe zona hop-up-ului am o frangere a arcului de cerc. Asadar, la mine r-hop-ul dat la minim are totusi o forta de apasare care tine bila/ da rotatie bilei.

Revenind pe teren, diferenta de la cer la pamant. Bilele mergeau drept 30m, iar dupa 30 m urcau, in functie de cat hop-up aveam. Dat la maxim, cu bile de .30g, bilele mergeau drept 30 m dupa care urcau cam 7-10 m, marindu-se range-ul catre 70m, poate chiar 80m, dar aiurea. Acum problema era la bile. Cele de .30 dupa 25-28 m, toate deveneau flyere. Am luat astfel bile de .45g. Cu cele de .45, la 30 m loveam de fiecare data tintele de 20x20cm, reusind sa lovesc centru tintei cam 2,3 din 10 (centru fiind un punct negru de 3cm)

Noua problema: double feed. Dupa o saptamana de cautat rezolvare, intr-un final am gasit-o... mentionata prin pagina 10 a acestui topic: adancita gaura piesei 22 TM ca bila sa stea perfect, si schimbat arcul (piesa 23 TM) cu unul mai puternic (de pix in cazul meu, taiat si lipit de ea). Problema este rezolvata partial: nu mai am doublefeed fara sa stiu, insa bila stand mai sus acum fata de axul tevii, datorita gaurii, face ca uneori sa am un semiblocaj in arma, cel putin la o actionare lina a cilindrului, care ma provoaca sa scot incarcatorul si sa incarc fara el, ca sa nu bag a doua bila pe teava. Sunt sigur ca problema s-ar rezolva 100% cu schimbarea acelei piese nr.22 cu una din metal, de la action army (asta pt cei care vor sa pastreze camera de hop-up).

Ce am mai facut ulterior pt a face si mai silentioasa arma: am pus o garnitura de sorbothane pe capul cilindrului (cu degetul pe teava, la declansare, face un sunet atat de infundat ca nu-l auzi la 5m, in casa, daramite afara), si am pus niste cauciuc taiat din camera de bicicleta pe capul camerei de hopup (zona unde se intalneste cu capul cilindru), respectiv am bagat vatelina in patul armei (ramane usoara, dar suna a plin acum)

Ce nu am reusit: sa scot afara piesa 35 TM (inelul de plastic alb pe care culiseaza cilindrul, situat in spatele receiver-ului, acel arc de cerc deschis) si sa o inlocuiesc cu improvizatia facuta din cutia de negative neagra a filmului de 35 mm... Nici macar pt inelul din fata. Practic, cilindrul in receiver este atat de stramt ca nu pot baga nici macar o jumatate de arc de cerc facut din acea cutie de negative. Am renuntat la idee, desi mi-as fi dorit sa am o culisare fina a cilindrului.

Ultimele 2000 bile trase... din serii de cate 10 bile trase... 9/10 bile sau chiar 10/10, depinde de serie, grupate intr-un cerc de 3cm, la 10m. Cam 5-6 bile merg in aceeasi gaura. Eu zic ca este impresionant pt stock. La 30m am totdeauna certitudinea unui cerc de 20cm lovit 9/10 cu bile de .40g sau .45g. Mai mult, am lovit la 50m o candela de-aia de sticla din cimitir rosie ... 4/20 lovituri, din mana

Ca si constructie, vis-a vis de parerile impartite pe acest topic pt BAR10... este o pusca care isi merita pe deplin banii. Luneta cu reticul iluminat este bestiala, desi mi-as fi dorit ca liniile gradajelor sa fie desenatate cu linii mai subtiri, amortizorul este super fain, suruburile sunt perfecte in continuare, folosite cu surubelnite de mecanisme fine si stranse la fortele/cuplul adecvat (singurul surub care a cedat este unul din cele 2 suruburi care intra in piesa nr. 27 TM si este facuta din plastic, de fapt filetul piesei a cedat, surubul este perfect in continuare)... Practic am desfacut si reasamblat arma si de 10 ori intr-o zi. Totul perfect!

Textura cauciucata este bestiala. Singurul loc unde s-a zgariat este locul unde parghia de armare se loveste de patul armei. Teava externa cilindrica iar este ok, caci nu am problema distantierelor pe con. Ce va ramane din ea dupa upgrade... patul, receiver-ul, garda tragaciului, teava externa, amortizor, luneta, parghie armare, blocul de aluminiu ce leaga camera de hop-up de teava externa, si poate cilindrul si capul cilindrului, depinde daca am bani sa le schimb. Cu upgrade-uri, nu are cum sa nu te tina o viata, caci tot ce mai raman suruburi din vechea arma, sunt cele 2 suruburi M5 ce leaga pusca de pat. Cam atat!

PS: ieri a cedat complet piesa ce tine pistonul, din ansamblul sears. Da slamfire, nu mai tine deloc armat, cred ca este facuta din aliminiu piesa... a pilit-o circular pistonul de la atatea armari.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1104 posts ]  Go to page Previous  1 ... 70, 71, 72, 73, 74

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]