ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Thu Sep 20, 2018 10:24 pm
taiwangun.com

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon Sep 26, 2011 6:38 am 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
https://www.taiwangun.com/machinerifles ... -2775.html

As dori undeva in viitor sa-mi achizitionez asa ceva..se merita? voi ce parere aveti? e buna firma ? intretinerea e scumpa ? cum s-ar comporta pe teren ?

As dori cateva lamuriri pentru ca pusca pe gaz nu am , nu am avut si nu prea ma pricep..va multumesc anticipat !

Profile  

PostPosted: Mon Sep 26, 2011 8:21 am 

Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Ca si model, cred ca este model de nisa. Adica este facut pentru cei care sunt funi dedicati temei "Vietnam War".
L-am vazut in Taiwan, pe teren, alaturi de L85, pentru ca au aparut cam in aceeasi perioada. Ce pot sa zic, trag puternic, pentru ca in clima lor tropicala este super pretabil. Dar nici acolo nu le-am vazut lipsite de probleme.
Ca la orice replica pe gaz, sa nu te astepti sa fie calitatea cea mai importanta rezistenta replicii la uzura. O sa-ti cedeze cand ti-e lumea mai draga. O sa-ti scape gaz subit si inexplicabil si la frig o sa traga nasol. Plus ca nu prea o sa ai optiunea de full auto ca o sa scape cam tot gazul inainte sa termini un sector.
Ca si experienta de tras cu ea, va fi ceva frumos. De fapt cam asta e si singurul avantaj. Are blow-back puternic. Cam ca toate replicile de la WE...
Nu as recomanda acest model pentru ca nu vei gasi mag-uri scurte pe CO2 prea usor. Daca pui d-alea curbate de 30 bb, o sa ii strice putin din estetica de VW ...
Fara mag-uri de CO2, ai foarte putine optiuni de uz in timpul anului. Practic, doar vara-toamna, poti sa joci linistit cu ea.

Profile  

Post subject: Sal
PostPosted: Mon Sep 26, 2011 9:01 am 

Este scumpa intretinerea ei? Dak gasesc pe co2 maguri cam cate bile tine o butelie? Armele p gaz trag mai precis? Ms d explicatii..se merita mai mult k un AEG?

Profile  

PostPosted: Mon Sep 26, 2011 11:13 am 
Compania 7

Vorbesc in calitate de fost detinator de gbbr. Nu costa mult intretinerea cat timp nu faci tampenii. Intotdeauna o sa auzi oameni sa zica"o am de o saptamana si s-o stricat" si daca-i tragi mai mult de limba afli ca s-o asezat cu curul pe ea(nu neaparat, incerc sa portretez o persoana iresponsabila). Eu am avut un we g39c timp de cateva luni. N-am avut nici o problema cu el. Dar il curatam si lubrifiam intotdeauna inainte de joc. Daca se merita? Se merita macar o data in viata, si daca ai za money si pt un aeg se merita sa o pastrezi. Ideea e ca nu prea poti juca cu ea pt ca au maguri low-cap si pana si dmr-ii folosesc mid-uri de 100bb. De precizie...le poti face la fel de precise ca un aeg, constanta e problema, dar si aia se rezolva.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 27, 2011 12:28 am 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Ca posesor de M4 GBB pot sa incerc sa-ti dau cateva sfaturi.

Pro's
1. Blowback awesome, adica sa fim seriosi, e chiar blowback, nu o tablita miscata de colo-colo prin diferite mijloace mecanice/pneumatice/electrice
2. field strip exact ca real steelul, cateva dintre piese sunt chiar interschimbabile cu AR15 real (buffer tube/spring/buffer lock ring/buffer stop/ patul/ forward assistul/pinii de corp/ris-ul/pistol grip-ul)
3. pistol grip care are exact dimensiunea celui original, cele de aeg uneori sunt mai groase ca sa incapa motorul

Con's
1. High maintainance (uns constant, piesele in miscare se uzeaza mai rau si mai repede ca un gearbox amarat)
2. Magurile ingheata repede, asa ca full auto iese din discutie, si burstul cam la fel.
3. Din acelasi motiv nu ai constanta la mps (mag ingheata-> scade temperatura-> low fps -> hopup suffers)
4. Ca sa modifici puterea nu ai posibilitatea sa schimbi arcul ca la AEG, ci trebuie sa achizitionezi un kit NPAS care costa de rupe.
5. Piesele care se uzeaza se rup(am patit sa mi se rupa pinul original de la percutor)
6. Nu poti trage cu replica decat in pozitia cat de cat normale (tinut arma inversa, indreptat in jos sau pe o parte -> tot gazul iese prin buffer tube)
7. Daca face double feed nu mai e incovenient, ci periculos, am patit sa mi se blocheze o bila in hopup, si bolt carrierul a mai luat o bila din mag, bila a sarit din hopup si la urmatoarele pass-uri ale bolt carrierului mi-a facut praf bolt carrier nozzle-ul care din plastic, chiar din prima zi.
8. Din cauza frecarii, si diferitelor discordante dintre piesele originale si aftermarket(in cazul meu bolt nozzle-ul stock + hop-up aftermarket, guma de hopup este macinata intens.
9. Blowbackul puternic iti scade enorm precizia, nu prea merge sa faci follow-up shotturi la tinte mici.
10. Magurile fiind pe gaz, ca oricare mag incep sa piarda gazul etc, problemele uzuale.
11. Poate sa faca praf lunetele/colimatoarele/redot/reflex/holo care nu sunt de calitate/speciale pentru arme reale. Din cauza vibratiilor le face praf sau le defecteaza.
12. Gazul e scump, daca nu dispui de o sursa ieftina de propan, iesitul la joaca cam iese din discutie. Dupa 10 incarcatoare-20 incarcatoare low cap (30 bile) cam se duce o butelie de ultra air/predator.

Din cate stiu, din scoala primara, Pros 3 < 12 Cons, mai departe iti poti da singur seama.

Acum, daca mi-as mai lua din nou GBB..? Evident,n-as sta nici o clipa pe ganduri. Poate nu-i prea ok ca arma de joc, dar pentru mil-sim, morning boner, etc. Merita!

So Go ahead, have fun, enjoy! Daca nu-ti place, o vinzi si ramai la AEG, dar macar ai incercat si poti sa zici si tu, da domle, merita distractia.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 27, 2011 11:53 am 

Has thanked: 1 time
Been thanked: 46 times
Daca vrei ceva care chiar suna a arma de foc si nu a masina de cusut, merita.
Daca vrei ceva care chiar se manevreaza LA FEL 100% ca o arma de foc, merita.
Daca vrei ceva care iti ofera feeling nu numai acuratete si/sau precizie, merita.

Daca nu ai timp/rabdare sa intretii o jucarie, nu merita.
Daca vrei sa tragi 2000 de bile pe zi, nu merita.
Daca vrei ceva care sa te tina un an fara sa umbli la ea, nu merita.
Daca nu esti dispus sa mai investesti inca odata - de doua ori pretul ei in componente, nu merita.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 27, 2011 2:48 pm 
Compania 7

http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/pro ... atid=&cat=
Uita-te la video ca sa vezi un gbb rezistent.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]