ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Wed Oct 24, 2018 4:54 am
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
PostPosted: Wed Jun 20, 2012 12:55 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Cryptopsy wrote:
upgrade-urile care ti le-am propus is bani marunti fata de cat dai pe replica. spre ex: hopup + guma siliconica -> 90 ron, npas kit, in jur de 200 ron. anti rotation pins -> 15 ron.

Sper ca esti constient ca e destul de hot out of the box, cu green gas, peste 125 mps, si vei fi nevoit ori sa-ti iei gaz foarte, foarte slab, si sa risti sa nu faca cursa suficienta bolt carrierul, ori sa o tii de joaca prin casa, caci e prea hot pentru jocuri.

Sunt constinet ca e foarte dotata si trage tare ... dar dupa cum am spus la inceput, nu prea sunt eu cel care merge in fiecare duminica la jocuri. Am arma asta de 2-3 luni si nu am fost la joc decat odata ...
Pe mine ma pasioneaza mai mult sa mesteresc la ele si sa ma joc "prin casa" :)

Intradevar piesele nu sunt scumpe, dar sa vad cu ce suma de bani o sa plec la lupta ... in cel mai rau caz, daca nu iau cand o sa cumpar arma, o sa iau in urmatoarea luna :)

Profile  

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 12:55 pm 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
aaaaaaaah. nu ma pricep deloc la WE si closed bolt.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 1:04 pm 
CORE Team

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
e WE, dar nu mai e Closed Bolt :) chiar ma pregateam sa te intreb niste chestii legate de puscoci

Profile  

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 2:14 pm 

Been thanked: 8 times
Cryptopsy wrote:
http://shop.ehobbyasia.com/5ku-anti-rotation-links-for-wa-m4-series.html
http://redwolfairsoft.com/redwolf/airsoft/Accessories_GBB_Other_WE_M4_Parts_TSC_Anti_Rotational_Pin_for_WE_M4A1_GBB_Type_1.htm
http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/content_page.php?search=searchItem&rs=anti%20rotation&skeyword=anti%20rotation

totodata ti-as recomanda alta unitate de hopup, preferabil cel 5KU, si o guma siliconica. Apoi ar urma un kit NPAS ca sa poti regla balansul viteza bilei/efect blowback, preferabil cu nozzle metalic. Cand am avut GBBR, am patit sa-mi sparg nozzle-ul din prima, cand o bila nu s-a asezat in hopup.

Man, gresesti un pic. Nu te gandi ca daca e de metal e obligatoriu mai bun.Pentru ce iti ofera kit-ul ala nu ai nevoie de altul. Plus ca nozzle-ul cu care vine G&P-ul (ala de plastic, da) e unul dintre cele mai bune si stabile nozzle-uri de pe piata (nu stiu sigur daca in kit vine varianta cu neg pres sau nu). Ala de care vorbesti tu (presupun ca e vorba de Iron Airsoft) iti va phoote camera dupa o perioada (mai ales daca materialul din care e facuta e un amestec chinezesc de rahat). Ideea in mare e simpla, daca te apuci sa schimbi anumite piese dintr-un material mai slab cu ceva mai dur/rezistent, stresul exercitat asupra celorlate piese stoc creste.Ansamblul de hop stoc e foarte bun. E recomandat sa-l schimbi doar daca nu ramai cu handguard-ul de plastic deoarece setarea hop-ului se face printr-o gaura a tevii externe. Cu un freefloat accesul la hop e conditionat de demontarea RIS-ului care poate fi destul de complicat la anumite modele.

Sugestia mea pt initiatorul topicului, daca vrei neaaparat WOC, nu lua kit-ul decat daca esti dispus sa schimbi cam toate piesele din lower dupa ceva utilizare.

Profile  

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 9:12 pm 

MaddoX wrote:
Sugestia mea pt initiatorul topicului, daca vrei neaaparat WOC, nu lua kit-ul decat daca esti dispus sa schimbi cam toate piesele din lower dupa ceva utilizare.

Si ceva la care nu trebuie sa schimb chiar totul imi poti recomanda? sa fie tot pe la banii aia daca se poate ...

Profile  

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 11:22 pm 

Been thanked: 8 times
In afara de WA si WE nu am pus mana pe alt fel de gbbr a.i nu ma pot pronunta. Poti sa faci ceea ce am facut si eu cand a venit vorba de alti vendori, gasguns.info . Nu ai cum sa nu gasesti ceea ce cauti in materie de gbb pe forumul ala.
In banii pe care ii dai pe kit nu iti iei altceva de calitate. Poti insa sa-ti cumperi kitul, folosesti pusca asa cum e si in timpul asta mai pui bani deoparte pentru upgrade-uri. Exista si alti producatori de piese aftermarket in afara de RA-Tech ( pentru care platesi destul de mult si firma) mai accesibili ca pret, LCT (mai scumpi dar de calitate) Iron Airsoft, Elemet, 5KU, Energy - ca ultima varianta.
Poti sa te uiti si la KJW, avem ceva colegi de forum care folosesc gbb-ul asta si sunt destul de incatati de el. Plus ca e destul de fiabil "out of the box", incarcatoarele sunt mai ieftine si mai usoare. M-am interesat si eu de KJW mai de mult dar pana la urma am ramas la WA pentru ca se gasesc cele mai multe piese aftermarket, iar mie imi place sa ma murdaresc pe maini.

Profile  

PostPosted: Thu Jun 21, 2012 8:01 am 

He he! Atunci am sa raman tot la kit-ul asta ...

Ce am uitat eu sa specific e ca nu iau arma pentru joc! Eu o iau mai mult de colectie ...

Profile  

PostPosted: Fri Jun 22, 2012 6:11 am 

Been thanked: 4 times
Am un prieten care a cumparat kit-ul,componentele interne nu sant otel,se uzeaza f repede,recul f slab cu mag-uri pe gaz.
Daca ai de gand sa o folosesti ia mai degraba un kit G&P din otel si componentele de body separat.
Nu da banii pe kit-ul 3 rounds burst dela G&P,e inutilizabil.
Daca o iei de distractie,asa cum scriai,kit-ul G&P nu o sa te amuze prea tare.Daca te-ai hotarat sa joci cu GBB si vrei sa incepi cu kit-ul G&P...tine cardul de credit aproape,pana sa ajungila un GBB fiabil plecand dela kit,e drum lung !:))
Mai ieftin iesi sa iei direct un Inokatsu,era 680 USD on sale pe DEN Trinity Shop.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 22, 2012 10:08 am 

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Dupa ce am vorbit si cu voi si cu alte persoane am ajuns la concluzia ca nu prea merita luat un gbb.

Dar totusi pentru ca vroiam sa unul de "vitrina" am sa ma uit dupa un model ieftin, eventual de la AGM.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 22, 2012 12:12 pm 

Been thanked: 4 times
Aaaa...pardon ! Un gbb merita pana la ultimul banut ! Daca iei ceva care si functioneaza,feelingul e indescriptibil vis-a-vis de aeg,ebb.
Eu imi neglijez nevasta de cand am luat Inokatsu,pt ca am un orgasm cam la 3 incarcatoare,cand joc cu ea :))))

Profile  

PostPosted: Fri Jun 22, 2012 12:15 pm 
Lord of War

Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Tavicu wrote:
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Dupa ce am vorbit si cu voi si cu alte persoane am ajuns la concluzia ca nu prea merita luat un gbb.

Dar totusi pentru ca vroiam sa unul de "vitrina" am sa ma uit dupa un model ieftin, eventual de la AGM.

nu te lua dupa carcotasii astia, daca iti place ceva ia-l, nu da in spate doar ca nu o sa fie perfect din prima. Pana si AEG-urile au nevoie de un pic de munca sa mearga corect. Si eu am facut la fel, apoi l-am vandut cand am dat de greu, si acum dupa ce-am mai acumulat niste cunostinte si farame de experienta imi pare rau de mor, pacat ca celui care i-am vandut gbbr-ul meu vinde acum la aproape dublu pret si nu mi-o pot recupera.

Profile  

PostPosted: Fri Jun 22, 2012 12:20 pm 

spin_t wrote:
Aaaa...pardon ! Un gbb merita pana la ultimul banut ! Daca iei ceva care si functioneaza,feelingul e indescriptibil vis-a-vis de aeg,ebb.
Eu imi neglijez nevasta de cand am luat Inokatsu,pt ca am un orgasm cam la 3 incarcatoare,cand joc cu ea :))))

Pai cam asta e ideea ... ca as vrea un gbb pentru feeling. Dar nu vreau sa bag nici 1000 euro in arma.

Eu momentan am un AEG de 3 luni si sincer nu am fost decat la un joc ... deci pot spune ca replica nu o iau ca sa ma joc in fiecare duminica.

Replica o iau mai mult pentru, distractie de tras 10-20 de bile pe saptamana si eventual de mers la un joc odata pe luna (cel mult).

Avand in vedere ce am spus tot ar trebui sa renunt la kit-ul care l-am ales ... sau merita luat? :)

Cu toti care am vb pana acu mi-au spus ca feeling-ul este SUPER dar ca replica de joaca este praf. Ca trage foarte prost, nu poti nimeri acelasi loc de 2 ori ... samd.

Chiar nu stiu ce sa fac ... am facut un calcul si pana in momentu asta am bagat o groaza de bani in AEG-ul care il am si tot nu am obtinut ce am vrut eu (adica cat mai aproape de o arma adevarata). Si lucru asta din cate am vazut, se poate obtine prin GBB.

Iarasi, ce mi-a placut la kit-ul asta e ca vine cu absolut tot ce vreau eu, adica piese de magpul (pat-ul, trigger guard-ul, mag-ul, samd). Ceea ce ar insemna ca nu mai trebuie sa bag bani pentru design :)

Cryptopsy wrote:
nu te lua dupa carcotasii astia, daca iti place ceva ia-l, nu da in spate doar ca nu o sa fie perfect din prima. Pana si AEG-urile au nevoie de un pic de munca sa mearga corect. Si eu am facut la fel, apoi l-am vandut cand am dat de greu, si acum dupa ce-am mai acumulat niste cunostinte si farame de experienta imi pare rau de mor, pacat ca celui care i-am vandut gbbr-ul meu vinde acum la aproape dublu pret si nu mi-o pot recupera.

Sunt de acord cu tine ... dar ma uitam ca dintre toate persoanele de aici numai tu ai cam spus lucruri bune :P.
Oricum, sunt cam 70% ca o iau ... acu sa vad cum voi oscila pana la urmatoarea comanda de pe wgc :)

P.S. Mai astept pareri daca mai aveti. Atata despre kit cat si despre GBB in general.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]