ASR Forum

www.airsoftromania.com
It is currently Sun Nov 19, 2017 1:16 pm
progear.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
PostPosted: Fri Sep 29, 2017 3:16 pm 

Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
salutare,
dintre cei care ati avut/vazut cyma 048 si akm e&l puteti sa imi spuneti va rog frumos care se apropie mai mult de AK real (pm din armata sau wum-urile de la sadu) ?
ma refer strict din punct de vedere al materialelor/greutatii
stiu ca am avut de la cyma 050 si semana destul de tare cu wum dar e&l nu am vazut niciodata in realitate, e mai ok decat cyma?

intreb pt ca sunt in cautare de un ak si e&l are pretul dublu fata de cyma, merita diferenta?

multumesc

Profile  

PostPosted: Fri Sep 29, 2017 6:17 pm 
CSABv

Has thanked: 82 times
Been thanked: 45 times
e&l e facut cu piese reale de ak

Profile  

PostPosted: Fri Sep 29, 2017 7:05 pm 

care din ele este de ak?
pistolgripul de exemplu este mai mare ca sa acomodeze motorul

Profile  

PostPosted: Sat Sep 30, 2017 4:00 pm 
Compania 7

Has thanked: 16 times
Been thanked: 45 times
Real Sword. Period. Cei care au pus mana pe unul, stiu de ce.

War History:
Codrii de Arama 2 Lupii Rosii
Wartorn 1 Black Ops
The Gathering III - Dark Legacy Sutanele Negre - Tenebrae
Codrii de Arama 3 Garda Umbrelor
La Revolucion 3 Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 Rebeli
La Revolucion 4 Armata
Codrii de Arama 5 Rebeli
La Revolucion 5 Rebeli

Profile  

PostPosted: Mon Oct 02, 2017 12:38 pm 

Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times
E&L e mai ok decat Cyma la externe, la interne prima generatie au avut ceva probleme, insa generatia a 2-a par sa fie mult mai ok. Am vrut sa-mi iau unul in urma cu putina vreme, ca performante sunt cel putin egale (cu un mic plus la E&L pt ca vine stock cu teava de 6.03mm).

La E&L in schimb, down fall-ul sunt magurile. Pe toti cunoscutii pe care i-am intrebat, mi-au zis ca mag-urile E&L sunt foarte proaste si se strica repede. Majoritatea folosesc maguri de Cyma modificate sau LCT-uri (parca alea merg fara modificari, insa nu pot garanta).

De asemenea, la E&L multi au probleme cu ruginirea partilor externe. Daca nu o cureti mereu cu ulei de arma reala, va rugini (sau cel putin asa mi-au spus).

In final am mers pe Cyma, pt ca nu ma interesau externele prea mult, fiind replica de back-up m-am focusat pe performante.

Cryo are dreptate, Real Sword sunt the shit in materie de AK-uri, insa sunt aproape dublu ca pret decat un E&L. Se gasesc la gunfire, ca sa nu te mai complici cu vama and shit din China.

Magpul PTS Masada | Cyma AKM (CM048M) | WE Glock 19

Profile  

PostPosted: Mon Oct 02, 2017 7:21 pm 

multumesc frumos

Profile  

PostPosted: Mon Oct 09, 2017 8:56 pm 

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Cyma vs E&L ... pt mine clar: E&L.
De ce?

Materiale externe:
In primul rand, E&L-urile sunt facute complet din otel. Prin otel se intelege: OTEL, nu aliaj de 2 lei.
Exemplu de aliaj, ce foloseste Cyma la destul de multe replici de ale lor. O fi asta mai ieftin, mai usor, dar la capitolul "rezistenta", lasa de dorit. Mult...
Exemplu: teava externa Cyma s-a rupt in 2, partea de sub ascunzatorul de flacari, la un MP5 (evident "full metal"). A scapat din mana, si a picat jos (in camera, pe covor, de la 25-30 cm), direct pe teava. Stiu ca am fost eu goofy, dar totusi. De la acea inaltime, nici un bec nu se sparge... dar the "holy full metal á la Cyma s#it" se pare ca da.
Nu zic ca toate replicile (si fiecare piesa) sunt facute din acelasi material la Cyma, dar nu pot sa nu rad cand vine vorba despre "calitatea" partilor externe Cyma.
Sunt posesor a 3 AK-uri + 1 buc M4A1 de la E&L, si iti pot spune, ca nu le-as scimba nici cu 1000 de Cyma.
Cat despre rugina: da, adevarat. Daca folosesti replica indiferent de anotimp si de vremea de afara, exista riscul de a se rugini. Dar se gasesc produse de intretinere pt replicile facute din otel, de ex. "Abbey Blu Gel". E mult mai comod tratarea suprafetelor cu astfel de produse din cand in cand, decat sa torni 1l de ulei pe replica dupa fiecare joc.

Mag-uri de proasta calitate E&L:
1. nu cred ca cumparam replicile pt 1 buc. mag. Vei mai cumpara si altele, doar ca nu vei juca cu un singur mid-cap toata ziua. Cam toate magurile de pe piata sunt compatibile E&L / daca nu, slefuiesti un pic ici-colo, si esti gata. Sau ca solutie definitiva poti poliza 1-2mm din mag release (care e din otel si el de altfel), si nu mai ai probleme cu magurile (de obicei din cauza asta nu intrau in magwell mag-urile de la alti producatori).
2. negative hype-ul asta de "mag-urile E&L is praf" a luat nastere imediat dupa primul release (gen.1) al AK-urilor, doarece le lipsea un magwell spacer, ca sa nu poti baga mult prea adanc mag-ul in replica. Astfel am reusit sa-i rup si eu o parte din buza mag-ului original, fiindca s-a blocat acolo, iar s-a rupt doar dupa ce l-am fortat sa iasa. Intre timp au mai aparut replicile gen.2 care au venit direct cu acel magwell spacer montat din fabrica, +un lot nou de mag-uri E&L, care au alta textura, si poate sunt facute si din ceva plastic mai rezistent(?), dar asta nu e sigur. In orice caz, dupa ce am montat acel magwell spacer, n-am mai avut problema cu mag-uri. Deloc. Deci daca iti cumperi replici din gen.2, nu vei avea probleme nici cu mag-ul original.
De Real Sword am auzit doar, nu am avut in mana niciodata, dar avand pretul mai piperat, e o alta poveste deja.

Piese interne:
1. Cyma-urile stau bine la acest capitol, deoarece sunt destul de rezistente, chiar si cu arcuri puternice tin mult si bine. Prin 2008~2010 au fost "best-buy" datorita preturilor accesibile, si astfel raport pret/calitate excelenta. Dar sincer sa fiu, acum, cand pretul unui Cyma incet-incet urca peste 1000 RON... unde mai ramane eticheta "best-buy", adica calitate relativ buna la pret bun. Dintre astea doar calitatea pieselor interne a ramas buna.
2. E&L-urile vin cu tevi de "precizie" de 6.04mm stock, dar ce este sigur e FPS-ul putin mai mare comparativ cu o teava de 6.08 (cum is restul "chinese stock barrels"), nu ai garantia ca sunt mai bine prelucrate in interior = ai garantia de FPS putin mai ridicat si inbunatatiea preciziei la distante mici eventual. Nimeni nu poate confirma ca sunt tevi de precizie, fiindca nu sunt. Is atatea marci pe piata declarate drept "de precizie", si tragi mai prost cu ele decat cu alea stock. Calitatea pieselor din gearbox (si si GB-ul in sine) este relativ ok si aici. Nu ascunde nimic neasteptat.

Calitatea de asamblare:
Fiind ambele facute in marele P.R.C., in productie masa, se mai intampla ca primesti replici cu mici defecte (suruburi nestranse, shimming facut la nimereala, etc). Astea pot fi remediate foarte usor in majoritatea cazurilor.
Diferenta aici iarasi e in avantajul E&L-ului, carei AK-uri sunt de bine inchegati, si nu au jocuri intre piese externe. Si asta asa si ramane, otelul fiind rigid si nu e moale ca si aliajul care dupa un timp/cateva dezasamblari incepe sa se joace in toate partile.

Acumulatori compatibile:
Singurul capitul unde E&L este batut in mod clar de Cyma. In corpul de otel intra doar baterii Li-Po de 7.4V (1 sau 2 stick) si unele 11.1V (3 sticks) sub capac, din cauza ca "gas tube"-ul (in fata) e mult prea mic in diametru, si nu poti baga baterii Ni-Mh pana in fata, doar pana in gas chamber. Deci la E&L esti limitat la anumite modele de baterii.

In concluzie, parerea mea este: decat 1000 RON pe un Cyma, mai bine pui inca 150-200 RON, si iti cumperi un AK de la Meister Arms/Delta/CyberGun/ForceCore care sunt si ele niste E&L-uri (gen. 1.5 - adica undeva intre generatia 1 si 2) la preturi mult mai avantajoase. Atentie totusi: fii pregatit de alea cateva sute de grame in plus, si cumpara full steel, doar daca te-ai inprietenit cu gandul de a alerga toata ziua cu ~3kg de otel (si plastic/lemn) in brate.

Everything for nothing armoury: A&K SVD; E&L M4A1DX, AK74MN, AKM, AKS74UN; JG PP19, G36C, M700, MP5SD; ForceCore M4SF; SHS PP19; Amoeba M4 pistol; Cyma MP5; WE RaptorKatana, Beretta M92, PX4 Bulldog; Army G36C GBB; Snow Wolf Barrett M99; KJW M700Gas | CyberGun/KWC Colt M1911, Python .357 2.5/4/6"; StormAirsoftArsenal G18C, 17; TokyoMarui FoliageWarrior; Inokatsu M1911; Umarex USP.45
Ex: G&G M4, WE G19, Hi-capa5.2, XDM3.8, Beretta M9 CO2, G36C GBBR; KWC SIG2022, JG AK74EBB, D-Boys M4CQB, Well Hi-Capa5.1, A&K M16A3, StormAirsoftArsenal G17, LCT M4CQB, Galaxy MP5K, Cyma M14

Profile  

PostPosted: Tue Oct 10, 2017 8:59 pm 

Inokatsu :))

Profile  

PostPosted: Tue Oct 10, 2017 9:06 pm 

inokatsu costa cat un ak de la rifle dynamics
totusi nici chiar asa
cred ca o sa merg pe e&l
multumesc

Profile  

PostPosted: Wed Oct 11, 2017 11:37 am 
WTF 360

Has thanked: 88 times
Been thanked: 67 times
treci pe la noi, pui mana pe ambele si apoi te decizi, cred ca este cel mai concludent test

Profile  

PostPosted: Wed Oct 11, 2017 8:40 pm 

Been thanked: 4 times
spin_t wrote:
Inokatsu :))

:)) da si nu. Replica nu prea mai gasesti, doar kit-uri de AKM. Kit-ul e foarte frumos, si are patul pregatit sa primeasca acumulatorul (fiindca sub capac gasesti un ansamblu de charging handle-bolt carrier-gas piston, ceea ce e foarte frumos), deci e un pic altfel comparativ cu majoritatea AK-urilor, care sunt front wired.
Asa am si eu acum aici langa mine, momentan sta in cutie si urmeaza sa primeasca piesele interne. Sincer mi-e frica de el, s-ar putea sa necesite modificari cu Dremel, etc, ca sa pot monta totul la locul lui.
Revin eventual cu o concluzie dupa transplant cat de usor e sa montezi piesele in el, dar pot confrma ca arata (putin) mai bine decat E&L (atat lemnul cat si otelul).
Daca e atat de important acest lucru, si nu ti-e frica de montaj, francezii au kit-ul asta la promotie (300 EURO - kit-ul), fata pretul de 500 USD+shipping+TVA la redwolfairsoft. Dar asa ne apropiem deja la pretul unui RealSword, care e o replica intreaga, fara bata batai de cap la compatibilitate.

PEACE,
AtiBoa

Everything for nothing armoury: A&K SVD; E&L M4A1DX, AK74MN, AKM, AKS74UN; JG PP19, G36C, M700, MP5SD; ForceCore M4SF; SHS PP19; Amoeba M4 pistol; Cyma MP5; WE RaptorKatana, Beretta M92, PX4 Bulldog; Army G36C GBB; Snow Wolf Barrett M99; KJW M700Gas | CyberGun/KWC Colt M1911, Python .357 2.5/4/6"; StormAirsoftArsenal G18C, 17; TokyoMarui FoliageWarrior; Inokatsu M1911; Umarex USP.45
Ex: G&G M4, WE G19, Hi-capa5.2, XDM3.8, Beretta M9 CO2, G36C GBBR; KWC SIG2022, JG AK74EBB, D-Boys M4CQB, Well Hi-Capa5.1, A&K M16A3, StormAirsoftArsenal G17, LCT M4CQB, Galaxy MP5K, Cyma M14

Profile  

PostPosted: Sat Oct 21, 2017 11:03 pm 
Центральный комитет

Been thanked: 16 times
misu wrote:
salutare,
dintre cei care ati avut/vazut cyma 048 si akm e&l puteti sa imi spuneti va rog frumos care se apropie mai mult de AK real

Mișule, ești confuzat la maxim. Ai un steag american la profil, Cyma 048 este replică de AK 74 și, culmea, nici AKM-ul nu e AK 47. După ce te lămurești ce vrei, caută pe forum că s-a mai făcut discuția asta de vreo câteva ori, cu poze, explicații, detalii, etc.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

airsoftmechanix.ro

All times are UTC + 2 hours [ DST ]